بيان الائمة عليهم‌السلام و خطبة البيان في الميزان

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
بيان الائمة عليهم‌السلام و خطبة البيان في الميزان
NUR13402J1.jpg
پدیدآوران عاملی، جعفر مرتضی (نویسنده)
ناشر المرکز الإسلامي للدراسات
مکان نشر بیروت - لبنان
سال نشر 1424 ق
چاپ 2
موضوع

ائمه اثناعشر - احادیث

زین‌العابدین، محمد مهدی. بیان الائمه - نقد و تفسیر

علی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - خطبه البیان - نقد و تفسیر

مهدویت - احادیث
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏36‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏ز‎‏9‎‏ ‎‏ب‎‏9086
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


بيان الائمة عليهم‌السلام و خطبة البيان في الميزان به زبان عربى اثر سيدجعفر مرتضى عاملى (متولد 1363ق) مى‌باشد. اثر، نقد و بررسى رواياتى كه در زمينه نشانه‌هاى ظهور امام مهدى(عج) از ناحيه معصومين(ع) نقل شده مى‌باشد.

مؤلف مى‌نويسد: به هر حال آنچه ما در اين پژوهش مختصر به دنبال آن هستيم، ارائه صريح و بى‌پرده و همراه با واقع‌گرايى، نظر خويش در اين باره و موضع‌گيرى علمى در قبال از سوى ديگر است و هيچ قصدى براى بررسى كامل و همه جانبه آن نداريم.

ساختار

تحريف واقعيات، به جريانى با سابقه در فرهنگ اسلامى تبديل شده است و نياز به حراست از حقايق علوم دينى، به وسيله نقد و تحليل اين گونه تحريفات و اخبار ساختگى امرى مهم و حياتى قلمداد مى‌شود. و اين مسأله بر لزوم افشاگرى و موضع‌گيرى‌هاى صريح علماء در مقابل اين جعليات و وضع‌ها و تحريفات تاكيد مى‌ورزد. پى‌آمد عدم موضع‌گيرى در برابر اين گونه مسائل، ايجاد فضايى مناسب براى رشد و گسترش آن‌ها مى‌باشد. دو اثر بيان الائمه و خطبه البيان يا الخطبه الافتخاريه از اين گونه آثار مى‌باشد كه تحريف و جعل در آن‌ها كاملاً مشهود است و با استفاده سوء از عواطف منتظران مهدى(عج) مطالب كذب و نادرست و تحريف شده‌اى را در قالب نشانه‌هاى ظهور به جامعه مشتاقان ديدار امام عصر(عج) ارائه داده‌اند تا از راه بازارگرمى به اهداف شوم خود برسند. مؤلف در دو بخش و چند فصل و ساماندهى مناسب خود به نقد و ارزيابى احاديث و روايات ساختگى اين دو كتاب به طور مفصل پرداخته تا به گوشه‌اى از وظايف خود در قبال اين تحريفات پرداخته باشد. روش مؤلف اين گونه است كه اول روايات كتب فوق را آورده و سپس سند و متن آن‌ها را مورد بررسى و تحليل قرار مى‌دهد و اشكالات وارده بر هر كدام را به طور صريح بيان مى‌دارد.

گزارش محتوا

نگارنده در بخش اوّل، كتاب بيان الائمه را در ترازوى نقد و سنجش قرار مى‌دهد:نخست نگاهى گذرا، به اين اثر دارد و بيان مى‌كند كه نویسنده بيان الائمه، روايات بسيارى را جمع‌آورى نموده و سعى كرده آن‌ها را به گونه‌اى كه برایش معلوم بوده و به ذهنش خطور كرده، تفسير نمايد. مؤلف بيان الائمه بخشى از روايات خود را به كتاب‌هاى معروف و بخشى ديگر را به كتاب‌هایى ارجاع مى‌دهد كه ناشناخته و كسى نام آن‌ها را نشنيده است و ظاهراً هيچ وجود خارجى ندارند و برخى از روايات را به امام على(ع) نسبت داده، بدون اين كه منابع آن‌ها را بازگو نمايد و برخى ديگر را به اشخاص مجهول و ناشناخته نسبت داده است. سپس به تعريف تصحيف و تحريف مى‌پردازد. در ادامه به ذكر نمونه‌هایى از اين جعليات از جمله حوادث ایران و عراق، نفت منطقه ظهران، نعمت برق، اتم، نابودكننده جهان، هواپيماهاى جت بمب افكن و شيطان هوايى را طى رواياتى كه در كتاب فوق آمده، بيان و به نقد و ارزيابى آن‌ها مى‌پردازد و پرده از چهره اين تحريفات و اخبار ساختگى بر مى‌دارد. بخش دوم و در سه فصل به سه متن از اثر خطبه البيان مى‌پردازد و به كندوكاو، درباره پيش گويى‌هاى ائمه(ع) در مورد نشانه‌هاى ظهور كه منسوب به حضرت امیرالمؤمنین(ع) مى‌باشد، پرداخته است. براى خطبه البيان سه متن روايت كرده‌اند كه با هم اختلاف كلى و هيچ كدام سندى كه به توان به آن‌ها اعتماد كرد، ندارند. سپس مؤلف به بازشناسايى افراد و شخصيت‌هایى كه در لابه لاى اين اثر، نامشان آمده است، مى‌پردازد. در ادامه به ذكر نمونه‌هایى از اين اخبار ساختگى؛ از جمله صخره بيت المقدس، عيسى(ع) و دجال، مدينه و بيت المقدس، عيسى(ع) و دفن امام مهدى(عج)، انتقال نور كه طى رواياتى در اين اثر بازگو شده و به نقد و بررسى و تحليل اين اخبار از زواياى گوناگون مى‌پردازد.همين روش را مؤلف در دو متن ديگر خطبه البيان ادامه مى‌دهند.

گزارش وضعيّت

پاورقى‌ها به ذكر منابع كه در متن آمده است، پرداخته است. فهرست مطالب در پايان اثر كنجانده شده است.

منابع مقاله

پايگاه اطلاع رسانى سراسرى اسلامى (پارسا)، 1388، امام مهدى(عج) در آينه قلم، قم، مؤسسه اطلاع رسانى مرجع

اثر حاضر