بيت الأفكار الدولية

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
بيت الأفكار الدولية
نام بيت الأفكار الدولية
نام سابق
وضعیت حقوقی شرکتی است برای چاپ و نشر کتاب
هدف شرکتی است که سایت‌هایی را در عربستان سعودی و اردن ایجاد کرده است که از طریق آنها برای چاپ کتب عربی فعالیت می‌کند.
رئیس
بنیانگذاری 1992م
وبگاه http://raffy.me/home
کد مؤلف AUTHORCODE33214AUTHORCODE

بيت الأفكار الدولية، شرکتی است برای چاپ و نشر کتاب که در سال 1992م، تأسیس شده است. این شرکت سایت‌هایی را در عربستان سعودی و اردن ایجاد کرده است که از طریق آنها برای چاپ کتب عربی فعالیت می‌کند.

تأسیس و اهداف

بيت الأفكار الدولية، در سال 1992م، تأسیس گردید و از همان لحظه آغاز به کار، اهداف و خط‌ مشی خود را ترسیم نمود که به‌طور خلاصه انتشار کتب برجسته مدیریت، کتاب‌های کودکان و کتاب‌های تراث به روش‌ها و فنون خلاقانه جدید برای تحقق اهداف والای جامعه می‌باشد[۱]‏.

ویژگی‌های کلی وب‌گاه

گروه رفی برای بهره‌مند شدن خوانندگان، کل وب‌گاه را از ابتدا در طول چندین ماه و با استفاده از جدیدترین فناوری‌های وب و تطبیق آن با روش‌های نمایش متن عربی، طراحی کرده‌اند. این وب‌گاه از دو سیستم یکپارچه تشکیل شده است:

 1. سیستم انتشار محتوا: همان رابط ‌وب‌گاه است که بازدیدکنندگان، محققان، خوانندگان، نویسندگان و ناشران با آن سروکار دارند و کار مهم آن انعطاف‌پذیری‌اش برای نمایش مقدار زیادی از اطلاعاتی است که وب‌گاه در مورد کتاب‌ها و نویسندگان ذخیره می‌کند، از طریق یک تجربه مرور آسان و راحت برای خواننده عرب؛ برای همین منظور به‌طور خودکار صفحات وب‌گاه با هر مرورگری در هر صفحه‌ای، از صفحه رایانه گرفته تا صفحه رایانه‌های لوحی یا تلفن‌های هوشمند مختلف، متناسب است. از طریق این سیستم، کاربر عرب می‌تواند به جستجوی کتاب و نویسنده بپردازد، کتابخانه مجازی خود را در اینترنت ایجاد کند و آن را با سایر خوانندگان به اشتراک بگذارد، کتاب‌ها و نویسندگان را ارزیابی کند، نظرات خود را بنویسد، توصیه‌های مربوط به کتاب‌ها را دریافت و ارسال کند و همچنین با نویسندگان، خوانندگان و ناشران ارتباط برقرار نماید. این سیستم همچنین ناشران، نویسندگان و... را قادر می‌سازد تا کتاب‌های خود را مستقیماً به وب‌گاه اضافه کنند تا در دسترس دیگران قرار گیرد. فلسفه سیستم انتشار محتوا این است که سادگی جوهر ظرافت است؛ بنابراین ما دائماً در تلاش هستیم تا روش‌های ارائه مطالب وب‌گاه به خوانندگان را ساده کنیم...
 2. سیستم مدیریت محتوا: این رابط سایتی است که مدیر سیستم و مدیر محتوا با آن سروکار دارند؛ زیرا سیستم اول برای حفظ و کار با وب‌گاه است؛ درحالی‌که سیستم دوم محتوای وب‌گاه و کاربران آن را مدیریت می‌کند. اهمیت سیستم مدیریت محتوا در اداره امور ‌وب‌گاه به‌طور کامل از طریق گزارش‌های فوری و همچنین پاسخگویی به درخواست‌های مختلف کاربران مانند ثبت ناشران، پاسخ به نظرات خوانندگان مختلف یا ارائه خدمات پشتیبانی فنی است[۲]‏.

آثار

بيت الأفكار، آثار گوناگونی را در موضوعات مختلف منتشر نموده یا به‌صورت کتاب الکترونیکی در وب‌گاه در معرض استفاده کاربران قرار داده است. برخی از کتب منتشره آن عبارت است از:

 1. فهارس مسند الإمام أحمد بن حنبل؛
 2. السفينة و الطوفان؛
 3. الاتصال بالمستقبل؛
 4. تاريخ ابن الأثير؛
 5. إدارة التغيير؛
 6. استراتجية التخطیط؛
 7. مختصر الفقه الإسلامي؛
 8. حياة الصحابة؛
 9. صحيح البخاري؛
 10. كنز العمال؛
 11. القواعد في الفقه؛
 12. معجم ألفاظ القرآن الكريم؛
 13. تفسير الجلالين؛ و...

پانویس

 1. ر.ک: وب‌گاه رفی
 2. ر.ک: همان

منابع مقاله

وب‌گاه رفی


وابسته‌ها