بیهقی، علی بن زید

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
بیهقی، علی بن زید
نام بیهقی، علی بن زید
نام‎های دیگر ابن فندق، ابوالحسن

بیهقی، ابوالحسن علی بن زید

بیهقی، ظهیر الدین ابوالحسن علی

فرید

نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت 565 ق
اساتید
برخی آثار ‏تاریخ بیهق

‏تاریخ حکماء الاسلام

تتمه صوان الحکمه

‏لباب الانساب و الالقاب و الاعقاب

معارج نهجالبلاغه

کد مؤلف AUTHORCODE1041AUTHORCODE

ظهير‌الدين، ابوالحسن على بن ابى القاسم زيد مشهور ابن فندق و فريد خراسان، عالم، تاريخ‌نگار، اديب، منجّم، متكلّم، فقيه و شاعر سدۀ ششم.تاريخ تولد او به درستى روشن نيست ولى به احتمال زياد در حدود 490ق باشد.

بيهقى از خاندان حاكميان و فندقيان شهر سيوار در الشتان بست بود كه نسب خودرا به خزيمة بن ثابت انصارى ذو الشهادتين از قبيلۀ أوس مى‌رساندند.نياكانش در دورۀ‌غزنويان و سلجوقيان مناصب مختلف مذهبى و ديوانى داشتند.بيهقى در كودكى به همراه‌پدرش از سبزوار به قريۀ ششتمد كوچ كرد و در آنجا به خواندن کتاب‌هاى ادبى پرداخت.

مشايخ او

درنيشابور از استادانى چون احمد بن محمد ميدانى، ابوجعفر مقرى، امام محمد فزارى و امام حسن بن‌يعقوب بن احمد قارى كسب علم كرد.

در مرو به تحصيل فقه پرداخت و مجلس وعظ برگزار مى‌كرد.سپس به نيشابور بازگشت و آنگاه عازم زادگاه خود شد در 526 قاضى بيهق شد.در شوال همان‌سال به رى رفت و به حساب و جبر و مقابله نظر انداخت.همچنين پس از خواندن کتاب‌هايى در احكام‌نجوم در اين صناعت شهره گشت.در 529 به بيهق بازگشت و در 530 در سرخس رفته‌و حكمت را نزد قطب‌الدين محمد مروزى فرا گرفت، از آن پس به نيشابور و سپس به بيهق بازگشت.

وفات

بيهقى در 565ق در بيهق درگذشت.

مذهب او

منابع به روشنى به مذهب او اشاره نكرده‌اند گروهى او را شافعى و گروهى شيعه مى‌دانند.

آثار او

بيهقى آثار زيادى در تاريخ، فقه، كلام، فلسفه، رياضيات، نجوم و انساب به زبانهاى‌فارسى و عربى دارد كه از آن جمله‌اند: مشارب التجارب و غوارب الغرائب كه ذيلى است بر تاريخ يمينى، تاريخ بيهق، جوامع احكام النجوم، تتمة صوان الحكمة يا تاريخ حكماءالاسلام، لباب الأنساب، معارج نهج‌البلاغة، غرر الامثال و درر الاقوال و...


وابسته‌ها

تاریخ بیهق

تاريخ بيهق (تعريب)

معارج نهج‌البلاغة لعلي بن زید البیهقي الأنصاري

معارج نهج‌البلاغة

لباب الأنساب و الألقاب و الأعقاب

تاریخ حکماء الاسلام

تتمه صوان الحکمة

لباب الأنساب و الألقاب و الأعقاب