تاریخ تطبیقی ایران با کشورهای جهان از ماد تا انقراض سلسله پهلوی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
تاریخ تطبیقى ایران با كشورهاى جهان: از ماد تا انقراض سلسله پهلوی ‏
NUR11197J1.jpg
پدیدآوران بیات، عزیز الله (نويسنده)
ناشر امير کبير
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1384 ش
چاپ 2
شابک964-00-0811-7
موضوع

ایران - تاریخ - مطالعات تطبیقی

تاریخ جهان - مطالعات تطبیقی
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏DSR‎‏ ‎‏109‎‏ ‎‏/‎‏ب‎‏9‎‏ت‎‏2‎‏
نورلایب مشاهده

تاريخ تطبيقيى ايران با كشورهاى جهان، كتابى است به زبان فارسى كه با هدف تطبيق وقايع تاريخى ايران با ساير كشورهاى جهان، جهت استفاده علاقمندان، نگارش يافته است.

ساختار

كتاب داراى چهار بخش و هر بخش مشتمل بر فصولى است: بخش اول با عنوان «سلسله‌هاى قبل از اسلام» داراى پنج فصل، بخش دوم با عنوان «ايران بعد از اسلام» داراى چهار فصل، بخش سوم با عنوان «از طاهريان تا حمله مغول» داراى يك مقدمه و يازده فصل و بالاخره بخش چهارم با عنوان «از استيلاى مغول تا انقراض سلسله پهلوى» داراى نه فصل مى‌باشد.

شيوه مؤلف در بيان مطالب بدين گونه است كه هر يك از فصول را با نام يكى از سلسله‌ها آغاز مى‌كند و پس از آن به بررسى وقايع تاريخى به صورت تطبيقى، بر محور شكل‌گيرى سلسله مذكور مى‌پردازد.

گزارش محتوا

عليرغم اهميت موقعيت جغرافيايى ايران و روابط سياسى دوستانه يا خصمانه سلاطين ايران با كشورهاى ديگر، تاكنون هيچ گونه تلاشى در راستاى تطبيق حوادث تاريخى اين مرز و بوم با حوادث تاريخى كه همزمان در ساير كشورهاى جهان روى مى‌داده است، صورت نگرفته است. از اين رو مؤلف در اين كتاب در صدد است كه به تطبيق كليات حوادث تاريخى ايران در دوره‌هاى قبل و بعد از اسلام با حوادث مهم ديگر كشورها در همان اعصار بپردازد.

مؤلف در تطبيق حوادث تاريخ ايران بعد از اسلام، مدت خلافت خلفاى عباسى را اساس قرار داده و حكمرانان معاصر هر يك از خلفا را مشخص نموده است. با توجه به حوادث دنياى گذشته و تطبيق آن با دوران خلافت هر يك از خلفاى بنى‌عباس و معاصران آنها مى‌توان به حوادث دوران حكومت هر يك از حكمرانان سلسله‌هاى ايرانى آگاهى يافت. مؤلف، پس از پايان يافتن خلافت خلفاى عباسى، اساس و مبناى كار را در تطبيق حوادث تاريخى، روى كارآمدن سلسله ايلخانان قرار داده است. همچنين پس از انقراض اين سلسله، اساس كار در تطبيق حوادث تاريخى ايران، تشكيل سلسله صفويه قرار داده شده است كه حوادث تاريخى اين دوره تا انقراض سلسله پهلوى مورد تطبيق قرار مى‌گيرد.

ويژگى

ويژگى خاص اين كتاب اين است كه اولين اثر نگارش يافته به زبان فارسى است كه به بررسى تطبيقى حوادث تاريخى مى‌پردازد.

وضعیت کتاب

كتاب حاضر به قلم دكتر عزيز الله بيات براى دومين بار منتشر شده و حاوى پاورقى‌هايى به قلم نگارنده و نيز فهرست مطالب و منابع مى‌باشد.

منابع مقاله

1- مقدمه مؤلف.

2- متن كتاب.

3- سايت فرهيختگان به نشانى: www.farhikhtegan.ir