تاریخ کامل وقایع قبل از اسلام

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
‏تاریخ کامل وقایع قبل از اسلام
NUR50646J1.jpg
پدیدآوران

ابن اثیر، علی بن محمد (نویسنده)

حالت، ابو القاسم (مترجم)
عنوان‌های دیگر

تاريخ کامل بزرگ اسلام و ایران

وقايع قبل از اسلام

الکامل في التاريخ. فارسی
ناشر علمي
مکان نشر ایران - تهران
سال نشر

مجلد1: 1371ش ,

مجلد2: 1371ش ,
زبان فارسی
تعداد جلد 6
کد کنگره

تاریخ کامل وقایع قبل از اسلام، ترجمه فارسی بخشی از کتاب «الكامل في التاريخ» عزالدین علی بن اثیر (555-630ق) است به قلم ابوالقاسم حالت.

ابن اثیر در کتابش وقایع کلیه کشورهای اسلامی و برخی از کشورهای غیر اسلامی را تا سال 628ق، ضبط کرده است.[۱] و این اثر، ترجمه فارسی مجلد اول کتاب مذکور (از طبع دوازده جلدی) است که به وقایع قبل از اسلام اختصاص یافته است.

پیش‎ازاین، عباس خلیلی (متوفی 1350ش) بخش اعظم این اثر، یعنی از تولد پیغمبر تا وقایع سال 358ق را به فارسی ترجمه نموده و بنا به دلایلی از ترجمه مجلد اول استنکاف کرده است و جناب آقای هاشمی حائری به‎منظور کامل نمودن آن ترجمه، وقایع سال 359 تا 499ق را به فارسی برگردانده است و به علت بیماری چشم و ضعف قوه باصره از ترجمه باقی‎مانده کتاب سر باز زده است. ابوالقاسم حالت به جهت تکمیل ترجمه این اثر مهم تاریخی، دست به ترجمه مجلد اول یازیده است.[۲].

ابوالقاسم حالت ترجمه‎ای روان و خوانا در این اثر ارائه داده است. به این معنا که نویسنده با انتخاب مناسب ساختار جملات، خواننده را دچار بی‎رغبتی در مطالعه و کسالت نمی‎کند. لذا خود در این‎باره می‎گوید: در ترجمه تاآنجاکه امکان داشت، نهایت دقت را به‎کار برده‎ام[۳]. ایشان ضمن ترجمه این اثر، شهرها و اعلامی که در نظر خواننده ناشناخته بوده و شناخت آن برای خواننده ضروری به نظر می‎رسیده را توضیح داده است و دراین‎بین گاه توضیحاتی که ارائه داده، قدری مفصل شده است.[۴].

مترجم در ترجمه آیات قرآن از ترجمه مهدی الهی قمشه‎ای بهره برده و در ترجمه لغات، بیشتر از لغتنامه دهخدا و گاه از فرهنگ عمید[۵].

پاورقی‎ها به ذکر منابع برخی از مطالب کتاب و توضیحات مفیدی درباره برخی از اعلام متن[۶] و نقل برخی از وقایع تاریخی با استفاده از دیگر منابع[۷] و گاه انتقاد به مطالبی که ابن اثیر آورده[۸] و شرح و توضیح برخی از عقاید[۹] و شأن نزول بعضی از آیات[۱۰] و... اختصاص یافته است.

فهرست محتویات و فهارس فنی هر جلد در انتهای آن قید شده است.

پانویس

  1. ر.ک: پیشگفتار، ج1، ص‎10
  2. ر.ک: عنوان «تاریخ کامل از دیدگاه‎های گوناگون»، ج1، ص‎4
  3. ر.ک: پیشگفتار، ج1، ص‎2
  4. ر.ک: عنوان «تاریخ کامل از دیدگاه‎های گوناگون»، ج1، ص‎5
  5. ر.ک: متن کتاب، ج1، ص‎261؛ ج3، ص83
  6. ر.ک: همان، ج4، ص‎52
  7. ر.ک: همان، ج5، ص‎145-150
  8. ر.ک: همان، ج3، ص‎208-115
  9. ر.ک: همان، ج4، ص‎60
  10. ر.ک: همان، ج5، ص‎103

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.

وابسته‌ها

تاریخ کامل بزرگ اسلام و ایران (وقایع قبل و بعد از اسلام)

الكامل في التاريخ

کامل، تاریخ بزرگ اسلام و ایران