تبریزی، محمد بن ابی‌بکر

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
تبریزی، محمد بن ابی‌بکر
نام تبریزی، محمد بن ابی‌بکر
نام‎های دیگر
نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE1832AUTHORCODE

ابو عبداللّه محمّد بن ابى‌بكر بن محمّد فيلسوف و متكلّم و عارف ناشناخته تبريزى.

از مولّف كتاب نشانه صريحى در دست نيست و آنچه كه تا كنون درباره او نوشته شده عبارتست از:

  1. ه. ا. ولفسن استاد دانشگاه‌هاروارد در كتاب انتقاد كرسكاس بر ارسطو آنجا كه بحث از تفاسير كتاب دلالة الحائرين مى‌كند مى‌گويد:
    بر كتاب «دلالة الحائرين» تفسيرهاى متعدّدى نوشته شده تا دانشجويان را در فهم مباحث فلسفى و كلامى يارى نمايد ولى بر بيست و پنج مقدمه چهار تفسير در طى قرنهاى سيزدهم و چهاردهم نوشته شده كه از همه مهمتر و با ارزش‌تر شرح تبريزى دانشمند قرن هفتم هجرى است زيرا او هر چند باصل آثار ارسطو دسترسى نداشته ولى مى‌توانسته مستقيما از منابع عربى استفاده كند.
  2. ا. ولفنسون (ابوذويب) استاد زبانهاى سامى در دار العلوم قاهره مى‌گويد:
    ابوبكر محمد بن محمد تبريزى از دانشمندان قرن سيزدهم ميلادى شرحى مطول بر برخى از فصول جزء دوم از اين كتاب نوشته و اسحق بن نثن قرطبى اين شرح را در سال 1556 م. بزبان عبرى ترجمه كرده و در سال 1574 در ونيز چاپ شده است و نيز ترجمه ديگرى بهمان زبان از اديبى گمنام در دست است.
  3. محمد زاهد الكوثرى مى‌گويد:
    مؤلف كتاب حكيم بارع رئيس ابوعبداللّه محمد بن ابى‌بكر بن محمد تبريزى از رجال نيمه [دوم] قرن هفتم هجرى است از طبقه‌اى كه از شاگردان قطب‌الدين مصرى بوده‌اند بنابر اين شارح مقدمات معاصر نصير‌الدين طوسى بوده در آن زمان كه تبريز پايتخت خاندان هلاكو و مجمع فيلسوفان بود. بنا بگفته محمّد زاهد الكوثرى مى‌توان ابوعبداللّه تبريزى را در طبقه سيزدهم از فيلسوفان اسلام يعنى هم طبقه خواجه طوسى و اثير‌الدين ابهرى و كاتبى قزوينى مندرج ساخت.

اماعبيداللّه موسى بن ميمون قرطبى فيلسوف و طبيب و متألّه يهودى قرن ششم هجرى كه نزد اروپائيان به sedinomiaM sesoM اشتهار دارد از دانشمندان مشهور قرون وسطى بشمار مى‌رود و كتاب دلاله الحائرين او معروف است.

وابسته‌ها