ترجمه جلد هفدهم بحار الانوار: در مواعظ امامان علیهم‌السلام

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
ترجمه جلد هفدهم بحار الانوار: در مواعظ امامان علیهم‌السلام
NUR02574J1.jpg
پدیدآوران

مجلسی، محمدباقر بن محمدتقی (نویسنده)

خسروی، موسی (مترجم)
ناشر اسلامىه
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1364 ش
چاپ 1
زبان فارسی
تعداد جلد 1
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


ترجمه جلد هفدهم بحار الانوار: در مواعظ امامان علیهم‌السلام ترجمه قسمت دوم از جلد 17 بحار الانوار 25 جلدى است كه مطابق جلد 75 بحار الانوار از 110 جلدى می‌باشد. جلد 17 دربردارنده مواعظ و حكمت‌هاى خداوند در قرآن كريم و گفتار گهربار پيامبر اكرم و ائمه اطهار - عليهم‌السلام - و رساله مفضل بن عمر به شیعیان و حكايت بلوهر و بوذاسف است. آقاى موسى خسروى قسمت دوم اين جلد از كتاب بحارالانوار را در سال 1361ش به زبان فارسى ترجمه نموده‌اند.

ساختار و محتوا

جلد 17 بحار چاپ قديم داراى دو بخش است كه بخش اول آن در جلد 74 چاپ بيروت از مجموعه ى 110 جلدى موجود می‌باشد كه به نام كتاب الروضه، شامل نصايح و اندرزهاى خداوند و معصومين و اندرزهاى خداى عزوجل در ديگر کتاب‌هاى آسمانى و نيز در حديث قدسى و در پندهاى جبرئيل می‌باشد. همچنين وصيت‌هاى پيامبر(ص) با اميرالمؤمنين(ع) و به ابوذر، به عبدالله بن مسعود و نصايح و اندرزهاى حضرت على(ع) به فرزندان و اصحابشان می‌باشد. اما مواعظ سائر ائمه در جلد 75 چاپ جديد با ترجمه ى موسى خسروى تحت عنوان مواعظ امامان عليهم‌السلام گرداورى شده است.

اين جلد از بحار كه ادامه‌ى كتاب الروضه، يعنى جلد 74 می‌باشد از بخش 16 شروع تا بخش 33 ادامه دارد. قسمت‌هاى اول آن كه چهار بخش را شامل می‌شود دربردارنده‌ى خطبه‌ها و سخنان امیرالمؤمنین(ع) درباره‌ى عدالت و همچنين وصاياى ايشان به هنگام مرگ می‌باشد.

از بخش 19 تا بخش 30، هر بخشى درباره پندها و مواعظ يكى از معصومين به ترتيب از امام حسن مجتبى(ع) تا امام عصر(عج) می‌باشد.

در بخش سى و يكم وصيت مفضل بن عمر به گروهى از شيعه است. بخش سى و دوم درباره‌ى داستان بلوهر و يوذاسف است كه بين يك حكيم و پادشاهى اتفاق افتاده كه سرگذشت آن شنيدنى و پندآموز است.

و بالاخره بخش سى سوم كتاب درباره‌ى اندرزهاى متفاوتى است كه غير از ائمه رسيده، مانند پندهاى لقمان و انبياء الهى چون حضرت عيسى(ع) و ديگر افرادى كه نامى از آنان برده نشده است.

منابع مقاله

برگرفته از متن كتاب.