ترجمه دلائل الصدق

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
ترجمه دلائل الصدق
NUR03277J1.jpg
پدیدآوران

علامه حلی، حسن بن یوسف (نویسنده)

فضل‌الله بن روزبهان (نویسنده)

مظفر، محمدحسن (نویسنده)

سپهری، محمد (مترجم)
عنوان‌های دیگر

ابطال الباطل

فضایل امیرالمؤمنین و امامته من دلایل الصدق

نهج الحق و کشف الصدق

شامل نهج الحق و کشف الصدق نوشته علامه حلی، ابطال الباطل نوشته فضل بن روز بهان، فضایل امیرالمؤمنین و امامته من دلایل الصدق نوشته محمدحسنمظفر

دلائل الصدق. فارسی
ناشر امير کبير
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1374 ش
چاپ 1
شابک964-00-0074-4
موضوع

اهل سنت - دفاعیه‎ها و ردیه‎ها

شیعه - دفاعیه‎ها و ردیه‎ها

علامه حلی، حسن بن یوسف، 648 - 726ق. نهج الحق و کشف الصدق - نقد و تقسیر

علی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - اثبات خلافت

علی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - امامت

فضل‌الله بن روزبهان، 860؟ - 925ق. ابطال الباطل - نقد و تفسیر
زبان فارسی
تعداد جلد 2
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏210‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏ع‎‏8‎‏ ‎‏ن‎‏9‎‏0‎‏87‎‏841
نورلایب مشاهده

ترجمه دلائل الصدق تألیف محمد سپهرى، محقق، نویسنده، مترجم و استاد دانشگاه در رشته تاريخ اسلام است.كتاب در دو جلد به زبان فارسى در موضوع امامت و فضائل امیرالمؤمنین(ع) و مطاعن خلفا است.

ساختار

جلد نخست كتاب؛ مشتمل بر مقدمه‌اى مفصل به قلم مترجم، پيشگفتار و نيز مقدمه مؤلف است. مجموع دو جلد كتاب مشتمل بر پنج مساله است.

گزارش محتوا

اين كتاب ترجمه «دلائل الصدق» مرحوم شيخ محمدحسن مظفر است كه در رد كتاب ابطال نهج الباطل و اهمال كشف العاطل فضل ابن روزبهان خنجى كه خود رديه‌اى است بر كتاب نهج الحق و كشف الصدق علامه حلى، نگاشته شده است.

جلد اول كتاب به تفصيل چهار مساله زير را بررسى كرده و طى آن ديدگاه‌هاى شيعه و اشاعره را به گونه‌اى تطبيقى مورد بحث قرار داده و ديدگاه‌هاى فضل بن روزبهان را نقد مى‌كند: مساله اول: ادراك. مساله دوم: نظر. مساله سوم: صفات خداى تعالى. مساله چهارم: نبوت.

جلد دوم طى پنج مبحث به مساله امامت مى‌پردازد:

مبحث اول: وجوب عصمت امام؛

مبحث دوم: امام بايداز ديگران افضل و برتر باشد.

مبحث سوم: راه تعيين امام.

مبحث چهارم: تعيين امام پس از رسول خدا(ص) و دلالت عقل بر امامت امیرالمؤمنین على(ع).

مبحث پنجم: ذكر برخى از فضائلى كه وجوب امامت امام على(ع) را به اثبات مى‌رساند.

مباحث اول و دوم كتاب مختصرا به بحث از عصمت و اثبات وجوب معصوم بودن و نيز وجوب افضل بودن امام مى‌پردازد.

مبحث سوم با بيان اين كه از نظر شيعه امام فقط به دو طريق مى‌تواند، تعيين شود؛ يكى نص صريح خداوند يا پيامبر يا امامى كه بر امامتش نص وجود دارد و يا ظهور معجزه به دست او، و ديگرى دلالت عقل، به بررسى راه تعيين امام مى‌پردازد.

مبحث چهارم، مفصل‌ترين مبحث جلد دوم است و تمامى آيات و روايات اثبات‌كننده امامت امیرالمؤمنین(ع) را نقل مى‌كند. علامه حلى 84 آيه را در كتاب خود ذكر كرده و با نقل رواياتى از عالمان و مفسران بزرگ اهل سنت، دلالت آن‌ها بر امامت حضرت امير(ع) یا فضايل ايشان و اهل‌بيت را به اثبات رسانده است. مرحوم مظفر 16 آيه ديگر را نيز خود به مجموع آيات مى‌افزايد و با همان سبک و استناد به مصادر اهل سنت همان نتيجه را مى‌گيرد.

پس از ذكر آيات نوبت به مساله تعيين امام از طريق سنت مى‌رسد. در اين بخش 28 حديث از طرق اهل سنت نقل شده است و مرحوم مظفر پس از نقل سخنان علامه حلى و فضل بن روزبهان، با افزودن توضيحاتى مفصل، به خوبى به تبيين اصل مطلب و چگونگى دلالت احاديث پرداخته است.

مبحث پنجم به ذكر فضائل امیرالمؤمنین(ع) در هنگام ولادت و پس از ولادت اختصاص يافته است. فضائل پس از ولادت حضرت به سه قسم تقسيم شده‌اند: فضائل نفسانى، بدنى و خارجى.

فضايل نفسانى تحت عناوين ايمان، علم، خبر دادن از غيب، شجاعت، زهد، كرم، استجابت دعا و حسن خلق و حلم مورد بررسى قرار گرفته است.

به فضائل بدنى در دو بخش عبادت و جهاد پرداخته شده است و فضايل خارجى تحت عنوان اين چهار مطلب بررسى شده‌اند: نسب، همسر و فرزندان، محبت آن حضرت و اينكه آن حضرت صاحب حوض و لواء و صراط و إذن است.

وضعیت کتاب

ترجمه حاضر از كتاب دلائل الصدق در عين صحت و برخوردارى از دقت لازم، بسيار روان و گوياست و نمونه‌اى خوب از يك ترجمه قابل قبول ارائه مى‌كند. تنها اشكالى كه متوجه ترجمه است، اين كه آيات مورد بحث و نيز برخى اشعار عربى به فارسى ترجمه نشده‌اند.

نسخه حاضر در برنامه؛ مشتمل بر پاورقى‌هايى به قلم مؤلف و مترجم و فاقد هر گونه فهرست مى‌باشد.

منابع مقاله

  1. بعثت، انتظار و ظهور، گفتگو با دكتر محمد سپهرى، سايت حوزه، مرداد1385.
  2. امينى، فرزانه، دلائل الصدق، فضائل و امامت امام على(ع)، كتاب ماه دين، خرداد 1378، ش20، ص14-15.
  3. مقدمه مترجم.