تشنر، فرانتس گوستاو

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
تشنر، فرانتس گوستاو
نام تشنر، فرانتس گوستاو
نام‎های دیگر ت‍ش‍ن‍ر، ف‍ران‍س‌

Taeschner, Franz Gustav

نام پدر
متولد 1888 م
محل تولد بات رایشنهال آلمان
رحلت 1967 م
اساتید
برخی آثار دانش جغرافیایی مسلمانان، تاریخچه آراء، آثار و نقشه‌های جغرافیایی در تمدن اسلامی
کد مؤلف AUTHORCODE03715AUTHORCODE

فرانتس گوستاو تشنر (۱۸۸۸ـ۱۹۶۷م)، مستشرق معروف آلمانی، مصحح، محقق در تاریخ اسلام و فرهنگ و ادبیات ایرانی و عثمانی

ولادت

در هشتم سپتامبر 1888م، در بات رایشنهال آلمان آلمان به دنيا آمد. دوران كودكى او در شهر برلن گذشت.

تحصیلات

او از سال 1909م در دانشگاه‌هاى: بن، برلن، مونيخ، ارلانكن و كيل به تحصيلات عاليه پرداخته و در سال 1912م از دانشگاه كيل درجه دكترى در فلسفه گرفته و در همان سال ازدواج كرد. از اين پس در شهرهاى پاريس و لندن تحصيلاتش را ادامه داد و در جولاى 1915م به خدمت نظام رفت و در جنگ جهانى اول شركت كرد. سال‌هاى 19-1918م از عمر او در مصر گذشت؛ در اين مدت به عنوان اسير جنگى زندانى بود.

پس از آزادى از زندان و ادامه مطالعات خود، به سال 1922م به احراز مقام دانشيارى در دانشگاه مونستر نايل شد و از سال 1929م استاد بى‌كرسى اين دانشگاه بود. در سال 1935م به مقام استاد باكرسى دانشگاه مونستر ارتقاء يافت. تشنر تا سال 1956م در دانشگاه مونستر به تدريس تاريخ اسلام و زبان و ادبيات فارسى و عربى و تركى اشتغال داشت و در اين تاريخ بازنشسته شد.

وفات

تشنر در یازدهم نوامبر ۱۹۶۷/ بیستم آبان ۱۳۴۶ درگذشت. 

آثار

صورت مجموعه آثار وى كه در يادنامه او مذكور است، از پشتكار و كوشش فراوان او در مدت پنجاه سال كار و مطالعه مدام حكايت مى‌كند. نخستين اثر وى، به سال 1912م منتشر شد. مجموعه كارهاى علمى او، 138 فقره است و در دائرةالمعارف‌هاى مختلف، 43 مقاله دارد.

چنان كه گفته شد، اهميت آثار تشنر در باب گروه‌هاى فتوت اسلامى است؛ قريب سى و پنج سال است كه وى درين زمينه كار و تحقيق مى‌كند و علاوه بر كتاب‌ها و مآخذ مختلف، اكثر فتوت‌نامه‌هاى موجود به زبان‌هاى فارسى، عربى و تركى را از نظر گذرانده و راجع به آن‌ها مقالات و آثار متعدد و مفصلى منتشر كرده است. مقالاتش در دانشنامه‌های گوناگون، ازجمله دایرةالمعارف اسلام، چاپ شده است.

برخی از آثار وی اینهاست: 

«ضحاک در اسطوره و نمادشناسی ایرانی»، «تصاویر لیلی و مجنون در نقاشیهای رضا عباسی»، «نمادشناسی نسخه‌های خطی مصور فارسی»، «ایران در قرون وسطا»، «ایران در نخستین سده‌های هجری»، «سفری به سوی زردشت و حافظ»، «جشن نوروز پارسی»،  تاریخ جهان عرب

منابع مقاله

  1. دانشنامه جهان اسلام


وابسته‌ها