تشکری آرانی، شهاب

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
تشکری آرانی، شهاب
نام تشکری آرانی، شهاب
نام‎های دیگر آران‍ی‌، ش‍ه‍اب‌

ت‍ش‍ک‍ری‌، ش‍ه‍اب‌

نام پدر
متولد 1322 ش
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE2872AUTHORCODE

راقم اين سطور شهاب تشكرى آرانى فرزند ميرزا محمد، مادرم دختر ملا محمد على جاسبى و نوه دخترى ملا محمد جعفر بحرينى است.ملا محمد على در دوران جاسب و ملا محمد جعفر در مقبره ضميمه مسجد امام زاده محمد هلال در آران مدفون است و مزار آن دو فقيه پارسا مورد احترام و اعتقاد ساكنان اين دو منطقه است.

ملا محمد جعفر فرزند ملا محمدحسن و نوه ملا غلامرضا آرانى است كه اين ملا غلامرضا از مقدمات ادبيات عرب گرفته تا فقه و اصول و كلام و تفسير موضوعى و نقد كتب صاحب تأليفات عديده است(بيش از 40 اثر) و قسمتى از آثارش در كتابخانه‌هاى معتبر كشور (آستان قدس رضوى و آيت‌اللّه مرعشى و...) موجود است.

در خانه‌اى پر از كتاب و در خانواده‌اى مذهبى و با سواد چشم به جهان گشودم از سده‌هاى قبل از تولدم كه در آبادى زادگاه من در روستاهاى مجاور با سواد خيلى كم بود در خاندان ما علاوه بر اولاد ذكور زنان و دختران نيز عمدتاً با سواد بودند.

نخستين معلم، پدر و مادرم بودند سپس به مدرسه رفتم تحصيلات ابتدايى و دوره اول دبيرستان را در آران خواندم و پس از اينكه چهارم رياضى را در كاشان تمام كردم(نظام سابق) وارد دانشسرا شدم سال 1340 ديپلم گرفته به كار معلمى پرداختم و در سنوات بعد ضمن تدريس ديپلم رياضى و ادبى گرفتم سپس به تهران انتقال يافته از دانشگاه حقوق دانشگاه تهران ليسانس حقوق قضايى گرفته كماكمان (تا سن بازنشستگى) به شغل معلمى اشتغال داشتم البته در سال 1364 مجددا به زادگاهم آران و بيدگل مراجعت كرده سنوات آخر خدمت خود را در اين منطقه به پايان بردم.

رشته‌ى تدريس من اكثرا در دبيرستان رياضى مخصوصا رياضيات جديد بود.گاهگاه نيز ادبيات فارسى و عربى تدريس مى‌كردم در طول تحصيل و تدريس گاه نيز شعر مى‌گفتم.

كتاب «نمك كوير» نخستين مجموعه شعر من است كه اگر چه در سال 1358 منتشر شده است بيشتر يادگار سنين جوانى است. مجموعه «نسيم عاطفه» در سال 1367 انتشار يافته و «صد بوستان شقايق» مجموعه مدايح و مراثى درباره اهلبيت رسالت است كه در سال 1382 منتشر شده است.در مجموعه اخير پاره‌اى از ادعيه و مناجاتها و اقوال معصومين نيز به نظم آمده است.

مقالاتى نيز در زمينه‌ى مباحث منطقى اعتقادى رياضى و ادبى نوشته‌ام كه بعضا در پاره‌اى از مجلات به طبع رسيده است. از آن جمله مقاله‌اى است در «استنتاج» تحت عنوان «مرورى نو بر استنتاج» که محور بحث آن سه مورد زير است:

1-اختلاف دقيقى كه در اصول استنتاج منطق صورى و منطق جديد رياضى موجود است.

2-مقايسه اصول و شرايط شكل‌هاى قياس در منطق معمولى مدارس و كتب منطق غربى.

3-بحث و بررسى شكل چهارم قياس حملى اقترانى كه در بيشتر كتب منطق مسكوت مانده يا با نارسايى همراه است.

مقاله‌ى اخير در مجله «آبنوس» نشريه مركز تحقيقات معلمان نظام وفا آموزش و پرورش شهرستان آران و بيدگل نيز آمده است.

اكثر معلوماتم را در زمينه‌ى ادبيات، رياضيات، فلسفه، منطق، صرف و نحو و نيز آشنايى با فقه و اصول زبان‌هاى خارجى مخصوصا اسپرانتو با مطالعه شخصى و بدون استفاده از روش معمول كلاس و استاد كسب كرده‌ام.

در سنوات اخير به ترجمه منظوم قرآن و نهج‌البلاغه پرداخته‌ام و به لطف پروردگار هر يك از اين دو كتاب شريف در مدتى كوتاه (سه ماه يا كمتر) به نظم در آمد.


وابسته‌ها

قرآن مجید با ترجمه شعر فارسی