تعليقة وجيزة في مباحث الألفاظ علی الكفاية

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
‏تعليقة وجيزة في مباحث الألفاظ علی الكفاية
NUR13380J1.jpg
پدیدآوران

آخوند خراسانی، محمدکاظم بن حسین (نویسنده)

یزدی، حسن (نویسنده)
ناشر مطبعة المرتضوية
مکان نشر عراق - نجف اشرف
سال نشر 1345ق.
چاپ چاپ اول
زبان عربي
تعداد جلد 1
کد کنگره


‏تعليقة وجيزة في مباحث الألفاظ علی الكفاية، تعلیقه و شرح سید حسن اشگذری یزدی بر مباحث الفاظ «كفاية الأصول» آخوند خراسانی است.

شیوه تعلیقه بدین ‌ترتیب است که با ذکر «قوله» بخشی از عبارت کفایه ذکر و به‌اختصار مورد شرح و تعلیقه قرار گرفته است. قطع، علم اجمالی، حجیت ظواهر، حجیت خبر واحد، تنبیهات اصل برائت، استصحاب و تنبیهات استصحاب از جمله عناوین مباحث رساله است.

از صفحه 23 رساله بحث اجتهاد و تقلید مطرح شده است. در این بخش مباحثی چون تقلید از مجتهد مطلق و متجزی و ولایت مجتهد متجزی تبیین شده است. نویسنده در انتهای بحث ولایت متجزی به عموماتی که دلالت بر ولایت فقیه می‌کند، مانند: «العلما ورثة الأنبياء» و روایاتی استناد کرده که مطابق آنها مجاری امور به دست علمای الهی و امنای بر حلال و حرام اوست. همچنین به مرسله‌ای که در فقه رضوی ذکر شده «منزلة الفقيه في هذا الوقت كمنزلة الأنبياء في بني‌إسرائيل» و یا حدیث نبوی «اللهم ارحم خلفائي! قيل له ومن خلفاؤك يا رسول‌الله؟ قال: الذين يأتون بعدي ويروون حديثي وسنتي» استناد کرده است[۱]‏.

در آخرین صفحه رساله نیز قاعده ملازمه بین عقل و شرع طرح شده است. نویسنده در این رابطه به نزاع بین اشاعره و معتزله و امامیه در حسن و قبح عقلی اشاره کرده است. اشاعره معتقد به عدم حسن و قبح عقلی‌اند و معتقدند که آنچه را شارع حسن بداند حسن و آنچه را که شارع قبیح بداند قبیح است؛ بدین معنا که حسن و قبح به امر و نهی شارع ایجاد می‌شود[۲]‏.

این نسخه از کتاب در سال 1345ق، به چاپ سنگی منتشر شده است.

پانویس

  1. ر.ک: متن کتاب، ص28
  2. ر.ک: همان، ص30

منابع مقاله

متن کتاب.

وابسته‌ها