تعليقة علی العروة الوثقی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
تعلیقة علی العروة الوثقی
NUR00515J1.jpg
پدیدآوران

مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) (محقق)

یزدی، محمدکاظم بن عبدالعظیم (نویسنده)

خمینی، مصطفی (نویسنده)
ناشر مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1418 ق
چاپ 1
زبان عربی
تعداد جلد 1
کتابخوان مشاهده

تحرير العروة الوثقى و تليه تعليقة على العروة الوثقى نوشته آیت‌الله سيد مصطفى خمينى، شامل دو بخش مى‌باشد كه هر دو، شرح و تعليقه كتاب عروة الوثقى تأليف آیت‌الله سيد محمد كاظم طباطبايى يزدى است. كتاب به عربى نگاشته شده و توسط مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خمينى نشر يافته است. در پايان كتاب فهرست مطالب و در پاورقى آدرس آيات و روايات مورد استناد ارائه گرديده است.

انگيزه تأليف

آسان‌سازى متن عروه و گلچين كردن مسائل مورد ابتلاى مقلدين در بخش اول، و اعمال نظر و ايده‌پردازى در فروع كتاب عروه در بخش دوم است.

ساختار

كتاب در دو بخش كلى فراهم آمده است. بخش اول شامل كتاب التقليد والاحتياط و كتاب الطهارة (12 فصل) است. شيوه بحث در اين بخش خلاصه‌گويى مسائل و مطالب مندرج در كتاب عروة الوثقى است. بخش دوم شامل حواشى مؤلف بر كتاب عروة الوثقى است كه متن اصلى در بالا و حواشى مؤلف به صورت شماره‌گذارى در پايين آن آمده است. در اين قسمت نویسنده، كتاب الطهارة را در 15 فصل و صوم را در دو فصل آورده است.

گزارش محتوا

بخش اول كتاب به موضوع تقليد و احتياط و طهارت پرداخته و طى 74 مسئله به لزوم ياد گرفتن احكام مورد نياز، عدم صحت اعمال عامى بدون تقليد و لزوم تقليد از مجتهد، تقليد از اعلم، تساوى دو عالم، شرايط مجتهد، اجتهاد مطلق يا متجزى، وجوب تفحص كردن درباره اعلم، رجوع به مجتهد زنده وچگونگى تقليد از ميت و برخى مسائل ديگر اشاره مى‌كند. در كتاب طهارت به احكام آب‌ها شامل: جارى، باران، حمام، چاه، مستعمل، مشکوک و نيم‌خورده نجس‌العين و در بحث نجاسات به انواع نجاسات مانند بول، غائط، سگ و خوك و ديگر موارد پرداخته است.

در بخش دوم كه شامل حواشى مؤلف در كتاب الاجتهاد والتقليد است، نظرات مؤلف در پاورقى آمده كه گاه مطابق با متن است و گاه مخالف و گاه تفصيل داده است. در كتاب الطهارة نيز به همان ترتيب طى فصل‌هايى به انواع آبهاو سپس نجاسات 12گانه پرداخته و در آن احكام منى، مردار، خون، سگ و خوك، كافر، خمر و شراب، عرق جنب از حرام و عرق شتر نجاست‌خوار را ذكر، و سپس طرق ثبوت نجاست را حاشيه زده و کیفیت نجس شدن و احكام خلل در قبله و نماز را آورده است. در كتاب الصوم ديدگاه‌هاى خود را در مبحث نيت و آنچه كه از آن بايد اجتناب كرد چون: خوردن و آشاميدن، جماع، استمنا، دروغ عمدى بستن به خدا و پيامبر و امامان، رساندن غبار غليظ به حلق، و سر زير آب كردن را،ذيل كتاب عروة الوثقى بيان مى‌كند.