جادالمولي، محمد احمد

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
جادالمولي، محمد احمد
نام جادالمولي، محمد احمد
نام‎های دیگر م‍ح‍م‍د اح‍م‍د ج‍اد ال‍م‍ول‍ي

م‍ح‍م‍د ج‍اد ال‍م‍ول‍ي

نام پدر احمد
متولد / 1300ق (1883م)
محل تولد
رحلت 1363ق/ 1944م قاهره
اساتید
برخی آثار قصه‌های قرآن

قصص القرآن


کد مؤلف AUTHORCODE04532AUTHORCODE

محمد بن احمد جاد المولی ادیب، دانشمند و مؤلف مصری است. شرح‌حال جامعی از زندگی این نویسنده و محقق معاصر در دست نیست. اشارات منابع نیز جملگی مختصر و گاه تکراری است. جاد المولى در 1300ق (1883م) زاده شد، اما به زادگاه او اشاره نشده است[۱].

زندگی علمی

زندگی اجتماعی و علمی وی با تدریس آغاز شد و میان سال‌های 1910 تا 1913م در دانشگاه آکسفورد تدریس کرد. اقامت در غرب، بی‌تردید سبب آشنایی او با دانش‌ها و فرهنگ غربی شد. او سپس به مصر بازگشت و سربازرس وزارت فرهنگ و بعدها بازرس و ناظر فرهنگستان زبان گردید؛ مدتی بعد ‌بار دیگر به‌عنوان سربازرس وزارتخانه یادشده، معرفی و منصوب شد. افزون بر این، وی استاد علم اخلاق در دانشکده اصول‌الدین دانشگاه الازهر بود و کتاب «الأخلاق و الفضائل الإسلامیة» را برای دانشجویان آن دانشکده تألیف کرد. این کتاب در قاهره در چاپخانه الارشاد به چاپ رسیده است[۲].

وفات

وی در قاهره درگذشت. در برخی منابع، سال درگذشت او را 1363ق/ 1944م و برخی نیز 1947م دانسته‌اند[۳].

آثار

آثار چاپی او عبارتند از:

 1. انصاف عثمان.
 2. الخُلُق الكامل. در 4 مجلد، مرجعی بسیار مهم در موضوع اخلاق و فلسفه آن و جز آن‌هاست. مؤلف گاه آراء دانشمندان شرق و غرب را آورده و نقد کرده است. گزیده‌ای از این کتاب توسط یوسف علی بدیوی در یک جلد با عنوان «الخلق الإسلامي الكامل» در بیروت و دمشق (1999م) منتشر شده است.
 3. دستور الأفراد و الأمم في سنن سيد العرب و العجم.
 4. محمد(ص) المَثَل الكامل. این کتاب به بیان سیره زندگی پیامبر(ص) از تولد تا رحلت و مناقب و اخلاق نیکوی آن حضرت می‌پردازد. شیفتگی فراوان و ایمان راسخ مؤلف به پیامبر(ص) در این اثر کاملاً آشکار است. محمود شهابی در 1318ش آن را به فارسی ترجمه و با عنوان «عظمت محمد(ص)» منتشر کرده است[۴]

جاد المولى در تألیف این کتاب‌ها نیز همکاری داشته است:

 1. أيام العرب في الجاهلية. این اثر تاریخی و ادبی، شامل وصف بیشتر جنگ‌های جاهلی و چند جنگ در صدر اسلام است.
 2. قصص العرب. این اثر چهار جلدی بر تعریف کلی داستان مبتنی است و تصویر روشنی از زندگی فکری، دینی و اخلاقی عرب‌ها را به دست می‌دهد.
 3. قصص القرآن. این اثر توسط مصطفى زمانی به فارسی ترجمه و منتشر شده است.
 4. مهذب رحلة ابن بطوطة. این اثر دو جلدی با همکاری احمد عوامری و با موضوع سفرنامه ابن‌بطوطه، برای سنین و سطوح مختلف تحصیلی نوشته شده است[۵].

از دیگر آثار او عبارتند از: «انشقاق القمر معجزة لسيد البشر» و شرح «المزهر» سیوطی[۶].

پانویس

 1. نظری منظم، هادی، ج17، ص228
 2. ر.ک: همان
 3. ر.ک: همان
 4. ر.ک: همان، ص228- 229
 5. ر.ک: همان، ص229
 6. همان

منابع مقاله

نظری منظم، هادی، «دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی» زیر نظر کاظم موسوی بجنوردی، ج17، تهران، مرکز دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی، چاپ اول، 1388.

وابسته‌ها

قصه‌های قرآن

قصص القرآن

المزهر فی علوم اللغه و انواعها

قصص العرب

ایام العرب فی الجاهلیه