جعفری، محمدمهدی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
جعفری، محمدمهدی
نام جعفری، محمدمهدی
نام‎های دیگر جعفری، سید محمدمهدی
نام پدر
متولد 1318ش
محل تولد بوشهر
رحلت
اساتید
برخی آثار آفرینش‌های هنری در گفتار نبوی (تلخیص و بازنویسی کتاب مجازات آثار نبوی)

ترجمه نهج‌البلاغه (جعفری)

پرتوی از قرآن

کد مؤلف AUTHORCODE4620AUTHORCODE

سيد محمدمهدى جعفرى (متولد 1318-دشتستان)، پژوهش‌گر بزرگ قرآن و نهج‌البلاغه، مترجم، شارح نهج‌البلاغه و عضو هيأت علمى دانشگاه شيراز و استاد دانشکده علوم حديث شهررى 

ولادت

در سال 1318ش. در شهرستان دشتستان از توابع استان بوشهر متولد شد.

تحصیلات

وى تحصيلات ابتدايى را در برازجان گذرانيد. ليسانس زبان و ادبيات فارسى رادر سال1340ش. از دانشگاه شيراز، فوق ليسانس زبان و ادبيات عرب را در سال 1354ش. از دانشگاه تهران و دكتراى فرهنگ عربى و علوم قرآنى را در سال 1367ش. از دانشگاه تهران اخذ كرد. وى همچنين سابقه مبارزات سياسى فراوانى را به همراه دارد.

استاد جعفرى، در علوم دينى و ادبيات و زبان عربى و فارسى كوشش‌هاى بسيار كرده و مطالعات قابل توجهى در زمينه نهج‌البلاغه دارد. دكتر جعفرى در دوره اول مجلس شوراى اسلامى، به نمايندگى از مردم دشتستان انتخاب شد.

عضویت در هيات علمى دانشكده ادبيات دانشگاه شيراز، همچنین همکاری در دانشکده علوم حدیث شهر ری و تدریس متون عربی و نهج‌البلاغه از دیگر فعالیتهای ایشان است.

او در سال ۱۳۸۵ با رتبهٔ استادی از دانشگاه شیراز بازنشسته شد، ولی همچنان در دانشگاه شیراز و دانشگاه‌های دیگر به تدریس نهج‌البلاغه ادامه می‌دهد.

آثار

از دكتر جعفرى مقالات بسيارى در مطبوعات كشور به چاپ رسيده است. همچنين كتاب «تصحيح و ترجمه نهج‌البلاغه» ايشان، در سال 1387ش. برنده بيست و ششمين دوره كتاب سال جمهورى اسلامى ايران شده است.

از دیگر آثار ایشان: ترجمه كتاب همكارى‌هاى اجتماعى اثر شيخ محمد ابوزهره

ترجمه روش تربيتى اسلام به قلم محمد قطب

ترجمه كتاب امام على(ع) از جلد2 تا جلد8 تألیف عبدالفتاح عبدالمقصود - جلد اول اين كتاب را آیت‌الله سيد محمود طالقانى ترجمه كرده است.

نهضت بيدارگرى در جهان اسلام

ترجمه برترين هدف در برترين نهاد يا زندگانى امام حسين(ع) تألیف شيخ عبدالله علائلى

پژوهش در اسناد و مدارك نهج‌البلاغه

آشنايى با نهج‌البلاغه

آموزش نهج‌البلاغه

پرتويى از نهج‌البلاغه

كتاب‌هاى «تاثير نهج‌البلاغه بر شاعران فارسى» و ترجمه «تلخيص‌البيان» توسط سيد محمد مهدى جعفرى به زودى وارد بازار نشر مى‌شود.


وابسته‌ها