جمال الأسبوع بكمال العمل المشروع

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
جمال الأسبوع بكمال العمل المشروع
NUR01456J1.jpg
پدیدآوران ابن طاووس، علی بن موسی (نویسنده)
ناشر الشريف الرضي
مکان نشر قم - ایران
چاپ 1
موضوع

دعاها

دعاهای هفته

نماز
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏267‎‏/‎‏55‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏ج‎‏8
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


جمال الأسبوع بكمال العمل المشروع نوشته سيد على بن طاووس حلى، متوفاى 664ق، چهارمين عنوان از كتاب «المهمات و التتمات» است كه سيد ابن طاووس در ابتداى كتاب «فلاح السائل» شمرده است.

سيد، در ابتداى «فلاح السائل» مى‌گويد:

«چون ديدم كتاب «مصباح المتهجد» جدم شيخ طوسى مجمل و مختصر است، بر آن شدم تا تتمه‌اى بر آن بنويسم و آن را 10 جلد قرار دادم و براى هر كدام از آنها نامى برگزيدم.موضوع همه آنها هم پيرامون ادعيه و صلوات وارده است.»

موضوع

ادعيه و اعمال مأثوره در هر هفته.

اسامى تتمات

1 و 2 - فلاح السائل در اعمال شبانه روز در 2 جلد

3 - زهرة الربيع در ادعيه هفتگى

4 - جمال الأسبوع بكمال العمل المشروع

5 - الدروع الواقية من الأخطار، در اعمالى كه هر ماه تكرار مى‌شود

6 - المضمار للسباق و اللحاق بصوم شهر إطلاق الأرزاق و عتاق الأعناق، شامل اعمال ماه مبارک رمضان

7 - السالك المحتاج إلى معرفة مناسك الحجّاج

8 و 9 - الإقبال بالأعمال الحسنة، در اعمالى كه هر سال يك بار انجام مى‌شود.اين كتاب شامل اعمال سال، غير از ماه مبارک رمضان است كه در المضمار ذكر شده.

10 - السعادات بالعبادات، در اعمالى كه وقت مشخصى براى آنها ذكر نشده است.

(البته براى اين ده جلد ترتيب ديگرى نيز ذكر شده است.)

ابواب كتاب

ابن طاووس جمال الأسبوع را در 49 فصل مرتب كرده و در ابتداى كتاب، فهرست مفصلى از ابواب كتاب را آورده است.

سيد در مقدمه كتاب علت فصل بندى كتاب را اين طور توضيح مى‌دهد:

«معانى و معارف بلند اين مطالب مانند لؤلؤ و ياقوتى است كه درون صدف هستند و وقتى مطالب فراوانى در يك فصل گنجانده شود كشف آنها و اطلاع پيدا كردن از درون آنها مشكل است و وقت فراوانى مى‌طلبد.همچنين فصل بندى آنها، در حقيقت اداى حق آن مطالب است و مراد الهى را در هدايت بوسيله آن مطالب دست يافتنى‌تر مى‌كند.»

در اين كتاب شريف، بجز فصل اول كه موضوعش نماز هديه به ارواح چهارده معصوم عليهم‌السلام است، بقيه ابواب اختصاص به ايام هفته دارد.

سيد(ره) در هر روز، فضيلت آن روز را بيان نموده، سپس اعمال و نمازها و ادعيه مختصه آن روز يا ساعات آن روز را ذكر مى‌كند.

به جهت اهميتى كه شريعت نبوى صلى‌الله‌عليه‌وآله‌و‌سلم به شب و روز جمعه داده است سيد از فصل دهم تا پايان كتاب را اختصاص به اين روز شريف داده است.

ترجمه

كتاب شريف جمال الأسبوع، توسط محدّث عالى قدر، شيخ عباس قمى(ره) ترجمه گرديده است.اين ترجمه - كه ترجمه متن كتاب است و ادعيه و اوراد آن ترجمه نشده است - در حاشيه كتاب به چاپ رسيده است.

ملحقات

در پايان كتاب نيز، شرح دعاى شريف سمات شيخ محمد ابراهیم سبزوارى آمده و به عنوان ملحقات كتاب، دعاى شريف كميل و ندبه را، كه سيد ذكر نكرده است، اضافه نموده‌اند.

على بن طاووس بيش از 48 كتاب دارد و موضوع اكثر تأليفاتش را ادعيه و سير و سلوك تشكيل مى‌دهد.او كه هيچگاه از موعظه غافل نمانده، در پايان جمال الأسبوع نيز با نفس گرم و قدسى خود موعظه‌هاى گرانبهايى براى تسريع در عمل به اين اعمال و آماده شدن براى روز حساب بيان نموده كه دل هر انسان خداجو را لرزانده و غبار غفلت از قلب‌ها مى‌زدايد.

ابن طاووس به همگان هشدار مى‌دهد كه: نفس انسان پس از شنيدن وصف اين اعمال و اوراد، يا شروع به انكار مى‌كند و يا دعوت به تأخير، تا آنجا كه انسان در غفلت محض فرو مى‌رود و ناگهان صداى ناقوس مرگ را مى‌شنود.

چاپ

كتاب شريف جمال الأسبوع يك بار در سال 1302 هجرى به چاپ رسيد.

چاپ بعدى كتاب در سال 1330 هجرى توسط شيخ احمد شيرازى، در تهران انجام گرفت.در اين چاپ ترجمه كتاب به قلم شيخ عباس قمى در حاشيه كتاب آمده است.


وابسته‌ها