جناب، علی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
جناب، علی
نام جناب، علی
نام‎های دیگر مير سيد على جناب

ح‍س‍ی‍ن‍ی‌، ع‍ل‍ی‌ ب‍ن‌ م‍ح‍م‍د ب‍اق‍ر

ج‍ن‍اب‌، م‍ی‍ر س‍ی‍د ع‍ل‍ی

نام پدر محمدباقر
متولد 1249 ش
محل تولد اصفهان
رحلت 1309 ش
اساتید ميرزا جهانگيرخان قشقايی
برخی آثار رجال و مشاهیر اصفهان (الاصفهان)
کد مؤلف AUTHORCODE4255AUTHORCODE

مير سيد على جناب او در ذی‌حجه سال 1287 برابر با 1249 ه.ش در اصفهان چشم به جهان گشود.

پس از طی مشكلاتی كه در دوران كودكی و در پی از دست دادن پدر، با آن مواجه گرديده، در پناه حمايت مادر، به كسب علم و دانش پرداخته و در اثر همت والاي خود و استفاده از محضر استادانی همچون ميرزا جهانگيرخان قشقايی و غيره، همچنين تحصيل و فراگرفتن علومی همچون رياضی، هيئت و نجوم، در زمره برجستگانی قرار می‌گیرد كه شاگردانی چون مرحوم جلال‌الدين همایی را تربيت می‌نماید.

با طليعه انقلاب مشروطيت در زمره فعالان اين جنبش عظيم درآمده، به انتشار روزنامه "الجناب" می‌پردازد. چندي نمی‌گذرد كه فكر تأليف اثری ماندگار در موضوع اصفهان، وجودش را به تلاشي مضاعف در اين راستا وامی‌دارد.

مجموعه عظيم "الاصفهان" دستاورد آن تلاش است كه متاسفانه در زمان حيات خويش تنها بخش مقدمه گونه‌ای از آن را كه تحت عنوان همان "الاصفهان" بوده است، به چاپ می‌رساند. بقيه مكتوبات وي پس از مرگش كه در اسفند 1309 اتفاق مي افتد، به صورت دست نوشته‌هایی در نزد خانواده وی مضبوط می‌ماند. تا آن كه پس از گذشت بيش از هشتاد سال بعد، بالاخره به همت سركار خانم رضوان پورعصار از محققين و پژوهشگران مركز اصفهان‌شناسی، چند بخش از مجموعه دست نوشته‌های ایشان، تحت عناوين، "فرهنگ مردم اصفهان"،  "رجال و مشاهير اصفهان" و "آثار و ابنيه تاريخي اصفهان" در سال‌های 1385 و 1386 تدوين و تصحيح گشته توسط مركز اصفهان شناسي چاپ و منتشر مي شود. "احصائیه خانه‌ها و محلات اصفهان" نيز چهارمين بخش از آن مجموعه نفيس است كه توسط سركار خانم رضوان پورعصار تدوين و تصحيح گردیده و در بهار سال 1394 به زيور طبع آراسته گرديده است.

وى از افراد گمنامى است كه در معمارى و رشد و تعليم مردم اصفهان، نقش به‌سزايى داشته است.

وفات

تاريخ وفات او در سال1309ش بوده است.

آثار

  1. «الإصفهان»؛
  2. «مشاهير اصفهان»؛
  3. «الفاظ و گويش محلات مختلف اصفهان»؛

منابع مقاله

مرکز اصفهان شناسی و خانه ملل

وابسته‌ها

رجال و مشاهیر اصفهان (الاصفهان)