جواد علی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
علی، جواد
نام علی، جواد
نام‎های دیگر
نام پدر محمدعلی
متولد 1907 م
محل تولد کاظمین
رحلت 1408 ق یا 1987 م
اساتید
برخی آثار المهدي المنتظر عليه‌السلام عند الشيعة الإثني عشرية

المفصل في تاريخ العرب قبل الإسلام

أصنام الکتابات

أبحاث فی تاریخ العرب قبل الإسلام

تاریخ العرب فی الإسلام السيرة النبوية

کد مؤلف AUTHORCODE1427AUTHORCODE

دكتر جواد بن محمد علی عقیلی (1907-1987م)، كه از او با عنوان علامه ياد می‌شود، متفکر، و مورخ عراقی

او در سال 1907م در کاظمیه بغداد متولد گردید. او در سن 27 سالگی دكتری خود را از دانشگاه هامبورگ آلمان گرفت و پايان نامه خود را در سال 1938 در موضوع مهدویت تدوين نمود. در سال 1942 به دلايل سیاسی بازداشت شد. جواد علی در دهه 1950 در بخش تاریخ دانشکده آموزش و پرورش دانشگاه بغداد مشغول به کار بود. 

او از استادان مبرز دانشگاه‌ها و مراكز علمی عراق و كشورهای غربی بود. در دو مركز علمی با عنوان مجمع علمی عراقی و مجمع اللغة العربيه در قاهره فعاليت داشت. به دليل محدوديت‌های سياسی در حال تقیه می‌زيست و هيچگاه شيعه بودن او فاش نشد. او بيشتر در تنهایی مي‌زيست و به تحقيق و تألیف اشتغال داشت حتي همسر آلمانی و خانواده‌اش در آلمان بودند و گاه به ديدار يكديگر می‌رفتند. جواد علي به كتاب ده جلدي و عالمانه "المفصل في تاريخ العرب قبل الاسلام" شناخته می‌شود كتابی كه هر محققی برای بررسی دوران رسالت و جاهليت، از مراجعه به آن مجموعه ناگزير است.

در سال 1957 استاد ناظر در دانشگاه هاروارد گردید . تا این که بازنشسته گردید،  دانشگاه بغداد عالیترین مدال خود را به پاس سالها تحقیق و پژوهش این متفکر عراقی با عنوان "استاد باتجربه" اهدا نمود. گرچه او مدال‌ها و افتخارات فراوانی را در دوره حیات خود دریافت کرد، و در بسیاری از سمینارها و کنفرانسها از جمله کنفرانس شرق شناسان که در آلمان برگزار شد، حضور یافت و همچنین عضو انجمن جامعه باستانشناسی آلمان بود و در چندین کنفرانس عربی و بین المللی عراق را نمایندگی کرد.

وفات

سر انجام این متفکر بزرگ عراقی در سال 1987م پس از یک بیماری دشوار درگذشت.

آثار

برخی آثار از عبارتند از: اصنام العرب، تاريخ الصلاة في الاسلام، معجم الفاظ و صورة الارض.دكتر جواد علي به سال 1987در عراق از دنيا رفت.ابوالعيد مترجم رساله جواد علي از آلمانی به عربی، متولد 1934 در الجزائر است كه آثاری را ترجمه كرده است.

وابسته‌ها