جوامع السیرة النبویة

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
جوامع السیرة النبویة
NUR02295J1.jpg
پدیدآوران ابن حزم، علی بن احمد (نویسنده)
عنوان‌های دیگر السیره النبویه
ناشر دار الکتب العلمية، منشورات محمد علي بيضون
مکان نشر بیروت - لبنان
چاپ 1
موضوع

اسلام - تاریخ - از آغاز تا 41ق.

محمد(ص)، پیامبر اسلام، 53 قبل از هجرت - 11ق. - سرگذشت‌نامه
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏22‎‏/‎‏45‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏ج‎‏9
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده

جوامع السیرة النبویة كلياتى مختصر در سيره نبوى است كه ابن حزم اندلسى (م 456) آن را قلم زده است.

گزارش محتوا

وى ابتدا خلاصه‌اى از احوال شخصى و نام غزوات و سرايا و زنان و فرزندان و اخلاق پيامبر(ص) را آورده و سپس با عنوان جُمل من التاريخ به بيان خلاصه‌اى از رويدادهاى دوران مكه و نام اسلام آوردگان پرداخته است. پس از آن، مطالب اين كتاب با تفصيل بيشترى آمده و دوران مدنى را گزارش مى‌كند.

اين بخشِ تفصيلى، از حضور انصار در مكه و عقبه اول و دوم آغاز شده و تا رحلت رسول خدا(ص) را در بردارد. در اين قسمت كه بخش اصلى و غير منفك از بقيه كتاب است تقريباً به همه رويدادهاى دوران مدينه جز سريه‌ها پرداخته است. البته از آنجا كه ابن حزم بناى اختصار داشته و اقوال مختلف را هم نقل نكرده، كتاب از حجم زيادى برخوردار نيست و جزئيات حوادث ذكر نشده است.

روش تأليف

مؤلف بر خلاف شيوه معاصران خود و سيره نويسان چون ابن اسحاق و واقدى، از شيوه حديثى پيروى نكرده و همانند تاريخ يعقوبى روايات را گزينش و مورد انتخابى خود و قول پذيرفته‌اش را آورده است.

مطالب كتاب به صورت پيوسته و بدون تكرار و توضيح يا اظهار نظر از سوى مؤلف بيان شده ولى به ذكر نام افراد در حوادث مختلف توجه داشته و به آن اهتمام ورزيده است.

در واقع كتاب جوامع السيرة النبوية ابن حزم، جوامع مغازى رسول‌الله است چون محتواى اصلى كتاب را غزوات رسول خدا(ص) تشكيل می‌دهد.