جوينی، عزيزالله

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
(تغییرمسیر از جويني، عزيزالله)
پرش به: ناوبری، جستجو
NUR02102.jpg
نام جوينی، عزيزالله
نام‎های دیگر
نام پدر
متولد 1304ش
محل تولد روستای کلاته علی در نزدیکی شهر اسفراین
رحلت بهمن سال 1391
اساتید
برخی آثار داستان رستم و سهراب از دستنويس موزه فلورانس (614)

نهج‌البلاغه

کد مؤلف AUTHORCODE02102AUTHORCODE

عزیزالله جوینی مصحح نسخ خطی، محقق، شاهنامه‎پژوه، دکترای زبان و ادبیات فارسی، استاد دانشگاه بوده و آثار زیادی در زمینه تصحیح و تحقیق از خود به یادگار گذاشته که تصحیح شاهنامه، از جمله آنها است.

ولادت

عزیزالله جوینی، مصحح، محقق و شاهنامه‎پژوه و استاد دانشگاه در سال 1304 در روستای کلاته علی در نزدیکی شهر اسفراین به دنیا آمد. وی تحصیلاتش را تا دوره دکترا ادامه داد و در حوزه ادبیات فارسی و عربی، تلاش‎های بسیاری انجام داد. وی همچنین استاد بازنشسته دانشکده ادبیات دانشگاه تهران بود[۱].

وی بیش از 80 مقاله در حوزه‎های مختلف ادبیات نقد و منتشر کرده است. او همچنین ترجمه‎های بسیاری از عربی و انگلیسی به زبان فارسی دارد. وی تصحیح جلد هفتم شاهنامه فردوسی را از روی نسخه موزه فلورانس به سرانجام رساند و در جلد هفتم که شامل داستان بیژن و منیژه است کوشیده بود تا همان شیوه مجلدهای قبلی را دنبال کند و ازاین‎رو به شرح واژگان دشوار و برگردان همه ابیات در شاهنامه پرداخت[۲].

وفات

وی در بهمن سال 1391 به دلیل وخامت حال جسمانی به دلیل خونریزی داخلی در بیمارستان بستری شد و در حدود ساعت 2 بامداد چهارشنبه، 25 بهمن سال 1391 در سن 87 سالگی درگذشت[۳] و در قطعه نام آوران بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

آثار

برخی از آثار وی عبارتند از:

  1. تصحیح و شرح فرهنگ مجموعه الفرس؛
  2. تصحیح مفردات قرآن؛
  3. تصحیح تفسیر نسفی؛
  4. تصحیح فرهنگ مصادره اللغة؛
  5. تصحیح نهج‎البلاغه.

پانویس

  1. پایگاه راسخون
  2. همان
  3. همان

منابع مقاله

برگرفته از سایت «راسخون»، به آدرس: http://www.rasekhoon.net/mashahir/show/692954