حائری طهرانی، علی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
حائری طهرانی، علی
نام حائری طهرانی، علی
نام‎های دیگر
نام پدر
متولد
محل تولد کربلای معلی
رحلت 1300 ش یا 1340 ق
اساتید
برخی آثار مقتنیات الدرر
کد مؤلف AUTHORCODE02781AUTHORCODE

مير سيد على حائرى فرزند حسین بن يونس لاريجانى حائرى معروف به بهشتى عالم، فاضل، اديب، لغوى، محدث، فقيه و مفسر از اعلام شيعه در قرن چهاردهم هجرى مى‌باشد.

وى در سال 1270ق در كربلا متولد و مدتى در حوزۀ كربلا از علماى بزرگوار آن حوزه استفاده نمود، سپس به سامرا رفته و از محضر مجدّد شيرازى برخوردار شده است و با دستور ايشان (كمى پيش از رحلت معظم له) به سال 1312 ه‍ به تهران هجرت مى‌نمايند و از اعلام معاصر تهران محسوب مى‌گردند.

ايشان در نجف نيز از بزرگانى چون آیت‌الله خويى خوشه چينى نموده به مرتبۀ اجتهاد نائل آمد. از مشهور شدن و در معرض فتوى قرار دادن خويش اجتناب ورزيده و در انزوا مشغول تحقيق و تدريس بود و كمتر با كسى معاشرت داشت تا توانست تفسير خود را به اتمام رساند.

در زهد و تقوى كم نظير بود، متجاوز از بيست و دو سال متوالى در مسجد جامع تهران در اوايل شب تفسير قرآن مى‌گفت.مرحوم حسین اثنا عشرى شاه عبدالعظيمى صاحب تفسير اثنی‌عشر ى از شاگردان وى بوده است.مرحوم حاج آقا بزرگ در نقباء البشر ذكر خيرى از او دارند و دوران مصاحبت او را يادآور شده است.وفات وى به تاريخ 1340 ق1300/‌ش ثبت شده است.(برخى نيز حدود 1353ق مى‌دانند).


وابسته‌ها

مقتنیات الدرر