حاشية الكفاية (ایروانی)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
حاشية الكفاية (ایروانی)
NUR34887J1.jpg
پدیدآوران ایروانی، علی (نویسنده)
چاپ 1
تعداد جلد 1

حاشية الكفاية حاشیه خطی میرزا علی ایروانی نجفی(متوفی 1354ق) بر «كفاية الأصول» آخوند خراسانی (متوفی 1329ق) است. شارح از علماى بزرگ حوزه علميه نجف اشرف و از شاگردان برجسته آخوند خراسانى بوده است.

این اثر 28 صفحه‎ای با تعریف موضوع علم آغاز شده است. صاحب کفایه موضوع هر علم را آن چیزی می‎داند که در آن از عوارض ذاتی آن علم بحث می‎شود؛ یعنی در تمام یک علم، یک موضوع وجود دارد که آن علم حول آن موضوع صحبت می‎کند. ایروانی این تعریف را برای موضوع علم، معروف بین علمای معقول و منقول دانسته است.[۱]. ‎ ارتباط بین موضوع علم و مسائل علم مطلب دیگری است که در این رساله مورد بررسی قرار گرفته است.[۲].

بخش دیگری از رساله، حاوی مباحث اصول در موضوع وضع الفاظ است.[۳]. بررسی حقیقت وضع، معنی حرفی و استعمال الفاظ از دیگر مباحث مطرح شده در این حاشیه است.[۴]. ایروانی علاوه بر شرح و توضيح ديدگاه‎هاى اصولى صاحب كفايه همان‎گونه که در مقدمه اشاره کرده به طرح نظریات و آرای خود نیز پرداخته است.

شیوه نگارش حاشیه به نحو رایج بدین ترتیب است که محشی با ذکر کلمه «قوله» به بخشی از عبارت کفایه اشاره کرده و سپس به توضیح و تشریح آن پرداخته است. برخی عبارات کفایه با خطی که بالای آن کشیده شده از عبارات شارح متمایز شده است و البته برخی نیز با عبارات محشی ممزوج شده و تمایز متن از حاشیه نیاز به‎دقت دارد.

پانویس

  1. ر.ک: متن حاشیه، ص1
  2. ر.ک: همان، ص5-3
  3. ر.ک: همان، ص14
  4. ر.ک: همان، ص18-15

منابع مقاله

  1. متن کتاب.

وابسته‌ها