حجت، جواد

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
حجت، جواد
نام حجت، جواد
نام‎های دیگر
نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت 0 ق
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE08129AUTHORCODE

دكتر جواد حجت در سال 1288ش در شهر همدان در خانواده‌اى مذهبى متولد شد. پدر ايشان، مرحوم آيت‌الله محمد مجتهد حجت همدانى و جد مشاراليه مرحوم آيت‌الله محمدحسن همدانى، از مراجع تقليد بوده‌اند.

ايشان تحصيلات مقدماتى خود را در همدان طى كرده و سپس تحصيلات حوزوى را در قم ادامه داده و از محضر درس حضرات آيات امام خمينى(ره)، شيخ عبدالكريم حائرى، سيد محمدتقى موسوى خوانسارى، سيد محمد حجت تبريزى(قدس‌سرهم) و ساير اعلام و اجله وقت تا هنگام وصول به مقام شامخ اجتهاد و حرمت تقليد استفاده نمودند.

متعاقبا دروس دانشگاهى را در تهران ادامه دادند و در سال 1326ش موفق به اخذ مدرك كارشناسى از دانشگاه تهران دانشگاه علوم معقول و منقول (الهيات و معارف اسلامى) شدند و در سال 1341 با درجه بسيار خوب، مدرك دكتراى خود را از دانشگاه ياد شده دريافت داشتند. ضمن آن‌كه رساله دكتراى ايشان تحت عنوان «قاده يد در مالكيت» مورد توجه ويژه اساتيد دانشكده مذكور قرار گرفت و بنابر تصميم و پيشنهاد هيات رسيدگى و تاييد كميسيون فنى و تصويب انجمن كل انتشارات دانشگاه، پس از انجام تشريفات مقرره به چاپ رسيد.

وى در سال 1365ش در سن 77 سالگى دار فانى را وداع گفته و به رحمت ايزدى پيوست. از ايشان تأليفات ديگرى از قبيل «اعتبارات شرع» و «احكام خرد» نيز بجا مانده است.


وابسته‌ها

قاعده ید مالکیت