حجتی کرمانی، محمدجواد

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
حجتی کرمانی، محمد جواد
نام حجتی کرمانی، محمد جواد
نام‎های دیگر
نام پدر
متولد 1311 ش
محل تولد
رحلت 0 ق
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE6808AUTHORCODE

آيت‌الله محمد جواد حجتى کرمانى در سال 1311 در کرمان در يك خانواده روحانى متولد شد. پدرش حجت‌الاسلام حاج ميرزا عبدالحسين حجتى کرمانى از روحانیون زاهد کرمان به شمار مى‌رفت.

تحصيلات مقدماتى را در کرمان فراگرفت. در سال 1330 به قم عزيمت كرد و تا سال 1336 در محضر حضرات آيات عظام بروجردى، امام خمينى(ره)، علامه طباطبائى و منتظرى به تحصيل فقه، اصول و فلسفه پرداخت. از همان آغاز با مجاهد شهيد نواب صفوى آشنا شد و از افكار انقلابى وى الهام گرفت و بدان وفادار ماند.

در سال 1332 پس از قتل ناجوانمردانه‌اى كه به دست عمال ساواک در کرمان صورت گرفت و به دنبال سخنرانى‌هاى اعتراض‌آميز و تند وى و طرح تبعيد او، به قم رفت و همراه فرمان امام(ره) و پيام آن فقيد بزرگوار به مردم کرمان، به اين شهر بازگشت. محمدجواد قبل از انقلاب اسلامى، چندين بار در رابطه با سخنرانى‌ها و اعتراضات و همچنين عضويت در حزب مسلح ملل اسلامى، به زندان افتاده و يا تبعيد شده است.

وى بعد از پيروزى انقلاب اسلامى نيز عهده‌دار مسئوليت‌هايى از قبيل ذيل بوده است:

امامت جمعه کرمان، نمايندگى مجلس خبرگان قانون اساسى، نمايندگى دوره اول مجلس شوراى اسلامى، مشاورت فرهنگى مقام محترم رياست جمهورى (آيت‌الله خامنه‌اى)، نمايندگى مجلس خبرگان رهبرى دوم از کرمان، مشاورت فرهنگى وزارت امور خارجه، عضو هيأت علمى و هيأت امناى دائرةالمعارف بزرگ اسلامى و رياست هيأت امناى بنياد فرهنگ و انديشه معاصر.

آثار

اسرار سقيفه (ترجمه السقيفة محمدرضا المظفر صاحب منطق و اصول مظفر)، ترجمه فارسى تفسير شريف الميزان، جلوه مسيح، حسين بن على(ع) حماسه تاريخ، روابط اجتماعى در اسلام و مرزهاى ايدئولوژيك.


وابسته‌ها

روابط اجتماعی در اسلام به ضمیمه چند رساله دیگر

آموزگار من نواب (چگونه با نواب صفوي آشنا شدم؟)

تفسير الميزان

ملي گرايي و نهضت آزادي ملل اسلامی (پيامد مباحثه با مهندس بازرگان در زندان)

نشست تخصصی حزب ملل اسلامی