روملو، حسن

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
(تغییرمسیر از حسن بیک روملو)
پرش به: ناوبری، جستجو
روملو، حسن
نام روملو، حسن
نام‎های دیگر حسن بیگ روملو

حسن روملو

نام پدر
متولد 937ق
محل تولد قم
رحلت 985 ق
اساتید
برخی آثار أحسن التواریخ
کد مؤلف AUTHORCODE02118AUTHORCODE

حسن بیک روملو (937-985ق)، مورخ و قورچی دربار شاه طهماسب و شاه اسماعیل دوم صفوی و مؤلف أحسن التواریخ

ولادت

در سال 937ق که سال هفتم سلطنت شاه طهماسب صفوى است، در شهر قم متولد شد.

وى نبیره امیر سلطان روملو بوده، ظاهراً در کودکی پدرش را از دست داده است،

فعالیتها

از همان اوایل نوجوانى به خدمت شاه طهماسب درآمده است. او در آن هنگام یازده سال پیش نداشته و تا سال 980ق، جمعا به مدت سى و دو سال در التزام رکاب شاهان صفوى بوده است.

وى از کودکى شناخته شده و صاحب مال و مکنتى خانوادگى بوده که آن نیز به لطف وابستگى نسبى او به امیر سلطان روملوا است که از سرداران مشهور قزلباش در دوره اسماعیل و طهماسب مى‌باشد.

در هنگامى که وى رسما به ملازمان و لشکریان شاه طهماسب پیوسته، در جنگ‌ها به همراهى دیگر قورچیان شرکت نموده و به شجاعت خود اذعان مى‌کند.

از آن چه وى درباره خود گفته است، مى‌توان به اهمیت شخصیت او در زمان شاه طهماسب تا هنگام سلطنت سلطان محمد خدابنده پى‌برد، گر چه پس از این زمان، دیگر از وى نشانى نیست و هیچ کدام از مورخان بعدى که از کتاب وى استفاده نموده و نام او را ذکر کرده‌اند، از سرنوشت وى اطلاعى به دست نمى‌دهند و معلوم نیست که پس از سال 985ق که کتاب وى به پایان رسیده و عمر او به پنجاه و پنج رسیده بود، به ناگهان چه فرجامى داشته است.

دکتر نوایى، مصحح تنها کتاب او به نام «احسن التواریخ»، معتقد است که شاید وى در انقلابات خونین پس از اسماعیل دوم و روى کار آمدن سلطان محمد خدابنده، به جهت تلاش در تحکیم قدرت اسماعیل دوم از بین رفته باشد و آن چه این ظن را تقویت مى‌کند، منازعات فراوان استاجلوها و روملوها، در دوره پس از مرگ اسماعیل اول تا روى کار آمدن محمد خدابنده و پس از آن است که نویسنده، قاعدتا نمى‌توانسته از عرصه آن درگیرى‌ها برکنار بماند.

اطلاع دیگرى از زندگى وى در کتب تاریخى وجود ندارد.

منابع مقاله

مقدمه کتاب «احسن التواریخ».


وابسته‌ها