حسینی، میرزا داوود

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
وزیر وظایف، داود بن علینقی
نام وزیر وظایف، داود بن علینقی
نام‎های دیگر حسینی، داود بن علینقی
نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE00671AUTHORCODE

ميرزا داوود حسينى، معروف به «وزير وظايف آستان قدس رضوى»، از نوادگان ميرزا محمدمهدى شهيد، يكى از علماى اصفهانى ساكن خراسان بوده است كه در اوايل دوره قاجار مى‌زيسته و در سال 1218ق، به دست نادرميرزاى افشار، پسر شاهرخ كه بر مشهد استيلا يافته و دستگاه پادشاهى مستقلى بنا كرده بود، به جرم همدلى با شاه قاجار كشته شد، اما در شجره‌نامه ذكرشده در پايان سفرنامه‌اى كه ذيلا به معرفى آن پرداخته خواهد شد، نامى از محمدمهدى وجود ندارد و اين مسئله، زندگى‌نامه مؤلف را دچار ابهام مى‌كند.

متأسفانه بيش از اين، درباره زندگى مؤلف، اطلاعى در دست نيست. تنها در ابتداى سفرنامه، مؤلف، به تاريخ ولادت خود اشاره مى‌كند؛ آنجا كه از آغاز سفر خود در سال 1322ق و در سن 45 سالگى ياد مى‌كند؛ بنابراین، به نظر مى‌رسد كه وى در سال 1277ق، متولد شده باشد.

از لابه‌لاى سفرنامه پيداست كه مؤلف در حكومت آصف‌الدوله، در خراسان، موقعيت و جايگاه ويژه‌اى داشته است. از گزارش‌هاى شهر به شهرى كه ميرزا داوود ارائه كرده و در آنها به ديدارهاى خود با علما و دانشمندان و نيز عمال و كارگزاران حكومتى اشاره مى‌كند، مى‌توان دريافت كه وى داراى موقعيت برجسته‌اى بوده است.


وابسته‌ها

سفرنامه میرزا داوود وزیر وظایف