حسینیه ارشاد

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
حسینیه ارشاد
نام حسینیه ارشاد
نام‎های دیگر
نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت 0 ق
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE1463AUTHORCODE

حسينيه ارشاد به سال 1343‌ش توسط محمد همايون، ناصر ميناچى و عبدالحسين على آبادى به قصد احياى مجدد مذهب تشيع راستين، كه غبار خرافات و كج فهمى‌ها آن را به مذهبى ساكن تبديل كرده بود، تأسيس شد. اين حسينيه مركزى مذهبى در شهر تهران است و شهرت آن به خاطر سخنرانى‌هاى انجام شده در آن مى‌باشد.

شهيد مرتضى مطهرى از ابتدا در جريان تشكيل اين حسينيه بود و از همان ابتدا همكارى خود را آغاز كرد. اولين كار چاپى حسينيه كتاب «محمد خاتم پيامبران» بود كه شهيد مطهرى قسمت هجرت تا وفات را به واسطه آشنايى‌اى كه با مرحوم محمدتقى شريعتى داشت به پسر وى على شريعتى سپرد. بعدها به جهت وقوع اختلافاتى بين شهيد مطهرى و ميناچى، مطهرى در اواخر سال 1349‌ش حسينيه را ترك كرد و از اين بعد اين موسسه مذهبى با سخنرانى‌هاى پر شور دكتر شريعتى به كار خود ادامه داد.

سرانجام در سال 1351‌ش ساواک به دستور شاه، حسينيه را تعطيل كرد و اين مكان تا انقلاب بازگشايى نشد. پس از بازگشايى مجدد حسينيه ارشاد پس از انقلاب، ميناچى مديريت آن را به عهده گرفت. حسينيه ارشاد امروزه همچنان فعال است و سخنرانيهايى از طرف گروههاى مختلف در آن انجام مى‌شود. علاوه بر آن، حسينيۀ ارشاد كتابخانۀ فعالى نيز دارد و به انتشار برخى آثار نيز پرداخته است كه از آن جمله‌اند: محمد خاتم پيامبران


وابسته‌ها

بانگ تکبیر