حسینی دشتی، مصطفی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
حسینی دشتی، مصطفی
نام حسینی دشتی، مصطفی
نام‎های دیگر ح‍س‍ی‍ن‍ی‌ ال‍دش‍ت‍ی‌، م‍ص‍طف‍ی‌

م‍ص‍طف‍ی‌ ال‍ح‍س‍ی‍ن‍ی‌ ال‍دش‍ت‍ی‌

دش‍ت‍ی‌، م‍ص‍طف‍ی‌

نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت 0 ق
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE13709AUTHORCODE

حجت‌الاسلام سيد مصطفى حسينى دشتى، فرزند سيد عبدالله در سال 1313ش، در روستاى گَنخَك از توابع شهرستان دشتى واقع در استان بوشهر به دنيا آمد. پس از گذراندن دوران ابتدايى در مكتب‌خانه روستا، در سن 13 سالگى به همراه پدرش عازم نجف اشرف شد. آن دو پس از ورود به آبادان راهى بصره و از آنجا به‌سوى نجف رهسپار و به منزل آيت‌الله حاج ميرزا احمد دشتى (دايى سيد مصطفى) وارد شدند.

پدرش بعد از چند روز اقامت در نجف بيمار شده، دار فانى را وداع گفت و سيد مصطفى سيزده ساله يتيم در كنار دايى به فراگيرى ادبيات عرب و مقدمات پرداخت، سپس سطوح عاليه را در محضر اساتيد معروف آن زمان آغاز كرد. پس از مراجعت به ايران با دختر عمويش ازدواج كرده مجدداً به نجف برگشت و در درس خارج فقه آيت‌الله خويىشركت نمود. در سال 1343 به ايران مراجعت كرد و در شهر خورموج مقيم شد. پس از درگذشت مرحوم سيد محمدتقى حجت بوشهرى در سال 1345، عده‌اى از اهالى بوشهر از محضر مرجع وقت، آيت‌الله حكيم درخواست رهبر دينى نمودند. آيت‌الله حكيم در پاسخ به تلگراف مردم بوشهر، حجت‌الاسلام سيد مصطفى حسينى را معرفى نمود.

وى از آن سال به بوشهر آمد و امامت جماعت مردم بوشهر و راهنمايى دينى آنان را به عهده گرفت. اوايل در مسجد دهدشتى اقامه نماز مى‌نمود، بعد از آن مدتى مسجد خرابه‌اى به نام جامع عطار را با همت خود و كمك افراد خير آباد كرد و امامت و جماعت را به آن مسجد منتقل نمود. در سال 1359 به قم مهاجرت كرده، به كار تأليف و تحقيق پرداخت. حسينى آثار متعددى دارد كه معروف‌ترين آنها كتاب «معارف و معاريف» است. وى در حال حاضر مقيم تهران است، ولى در زمان‌هاى خاصى از سال، مثل ماه‌هاى شعبان و رمضان يا ماه صفر به بوشهر مسافرت مى‌كند و ارتباطش را با مردم همچنان حفظ مى‌نمايد.

آثار

  1. تفسير قرآن كريم؛
  2. سبل السلام إلى المستدل من الأحكام، در فقه استدلالى؛
  3. شرح البهجة المرضية؛
  4. شرح حاشيه ملا عبدالله؛
  5. معارف و معاريف.

منابع مقاله

برگرفته از پايگاه اطلاع‌رسانى بنياد ايران‌شناسى در 20 بهمن‌ماه 1392 به آدرس:

http://91.98.46.102:93/details.aspx?id 6951.


وابسته‌ها

البهجة المرضیة علی ألفیة ابن مالک

معارف و معاریف: دائرةالمعارف جامع اسلامی