حسینی شهرستانی، عبدالرضا

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
حسینی شهرستانی، عبدالرضا
نام حسینی شهرستانی، عبدالرضا
نام‎های دیگر ح‍س‍ی‍ن‍ی‌، ع‍ب‍د ال‍رض‍ا

ش‍ه‍رس‍ت‍ان‍ی‌، ع‍ب‍د ال‍رض‍ا

نام پدر
متولد 1299 ش
محل تولد
رحلت 1376 ش یا 1418 ق
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE4725AUTHORCODE

سيد عبدالرضا حسينى شهرستانى، فرزند حجت‌الاسلام سيد زين‌العابدين شهرستانى، در سال 1339ق در كربلا متولد شد.

وى پس از پشت سر نهادن دوران كودكى، به سال 1346ق وارد مدرسه‌ى جعفريه شد و به يادگيرى خواندن و نوشتن و علوم ابتدايى پرداخت و پس از آن به تحصيل علوم دينى روى آورد و مقدمات و سطوح را نزد حضرات آيات شيخ على‌اكبر سيبويه و شيخ جعفر رشتى فراگرفت، سپس به يادگيرى رسائل و مكاسب و كفايه و علوم هيئت و رياضيات نزد حضرات آيات شيخ محمدرضا اصفهانى و سيد محمدطاهر بحرانى پرداخت و خارج فقه و اصول را نيز در محضر آيات عظام سيد محمدهادى ميلانى، ميرزا مهدى شيرازى، سيد عبدالحسين حجت و شيخ مرتضى آشتيانى آموخت. ايشان در كنار تحصيل به تدريس سطوح عاليه پرداخت و پس از ساليان فراوان تدريس سطح، در سال 1392ق تدريس خارج فقه را آغاز كرد، سپس به مشهد هجرت نمود.

آيت‌الله حسينى شهرستانى علاوه بر تحصيل و تدريس، به اقامه‌ى جماعت در صحن حسينى(ع) و پاسخگويى به مسائل دينى پرداخت. وى در برابر نفوذ و تبليغات فكرى و سياسى و ايجاد شبهات دينى از سوى كمونيست و چپ‌گرايان عراق سخت ايستادگى كرد و به‌منظور استحكام بنيان‌هاى فكرى جوانان، اقدام به تأسيس مجله‌ى «اجوبة المسائل‌الدينية» كرد و در آن - با هميارى و همكارى حضرات آيات سيد محمدباقر صدر، سيد حسن شيرازى، سيد عبدالصاحب حكيم و استاد احمد امين - به صدها پرسش فكرى و اعتقادى جامعه پاسخ داد و حوزه‌ى خوانندگان خود را به فراسوى مرزهاى عراق گسترانيد. دامنه نفوذ اين مجله در آن سال‌هاى پراختناق عراق باعث شد تا رژيم بعث، پس از آزار و اذيت‌هاى فراوان و زندانى ساختن فرزندش، جلو انتشار آن را بگيرد و او را هم از عراق بيرون نمايد.

ايشان به‌جز تدريس، تأليف، اقامه‌ى جماعت و تبليغ شعائر دينى، با هميارى و مساعدت گروهى از علماى بزرگ و تجار كربلا دست به بنياد مؤسسات خيريه و عام‌المنفعه‌اى زد كه برخى از آنها عبارتند از مدرسة الامام الصادق(ع) (اين مدرسه براى دانش‌آموزان بر مبناى تعاليم اسلامى در سال 1371ق تأسيس شد و تا سال 1395ق ادامه يافت)؛ مدرسه اسلاميه (در اين مدرسه به دانش‌آموزان دروس فقه، حديث، تفسير و عقايد آموزش داده مى‌شد)؛ درمانگاه كودكان؛ الجمعية الخيرية الاسلامية؛ المكتبة الجعفرية (اين كتابخانه با پنج هزار كتاب چاپى و خطى در مدرسه هندى گشايش يافت)؛ لجنة الثقافة‌الدينية (كه پاسخگويى به شبهات و پرسش‌هاى دينى را بر عهده داشت و در خلال پانزده سال فعاليت خويش، توانست صدها سؤال را پاسخ دهد).

در سال 1397ق به علت فشارهاى رژيم بعثى، وى عراق را به قصد ايران ترك كرد و در مشهد اقامت گزيد و به تدريس سطوح عاليه و عقايد، امامت جماعت (در مسجد الحميد) و تأسيس مجله «الارشاد» كه از آن هفت شماره منتشر گرديد پرداخت، اما در سال 1400ق به دنبال سكته‌اى ناقص، توان كار و كوشش از او سلب شد و تا پايان عمر خانه‌نشين شد.

آيت‌الله حسينى شهرستانى سرانجام پس از هفتاد و هفت سال زندگى در يازدهم مرداد 1376 (27 ربيع‌الاول 1418ق) چشم از جهان فروبست و پيكرش در روز سه شنبه بيست و هشتم ربيع‌الاول، پس از تشييع و نماز آيت‌الله شيخ حسنعلى مرواريد بر آن، در صحن آزادى حرم امام رضا(ع) به خاک سپرده شد.

تأليفات

 1. مقاليد الهدى فى شرح العروة الوثقى؛
 2. حياة الامام الحسين بن على(ع)؛
 3. صلاة الجمعة فى عصر الغيبة؛
 4. النيروز فى الاسلام؛
 5. نوروز در تاريخ و دين؛
 6. الامر بالمعروف و النهى عن المنكر؛
 7. اجوبة المسائل‌الدينية؛
 8. اجوبة المسائل فى التفسير؛
 9. اجوبة المسائل فى العقائد؛
 10. المهدى الموعود و دفع الشبهات عنه؛
 11. الطريق القويم الى جنة النعيم (پيرامون امامت)؛
 12. دفع الشبهات و حل المشكلات؛
 13. غاية التقرب فى شرح منظومة التهذيب؛
 14. حاشبه بر مكاسب؛
 15. حاشيه بر رسائل؛
 16. حاشيه بر معالم؛
 17. حاشيه بر قوانين؛
 18. حاشيه بر شرح لمعه؛
 19. الطريق المستقيم فى بيان اصول‌الدين؛
 20. عقائد المؤمنين فى اصول‌الدين؛

و...


وابسته‌ها

مقالید الهدی في شرح العروة الوثقی الاجتهاد و التقلید