وحید خراسانی، حسین

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
(تغییرمسیر از حسین وحید خراسانی)
پرش به: ناوبری، جستجو
وحید خراسانی، حسین
نام وحید خراسانی، حسین
نام‌های دیگر وحید، حسین
نام پدر
متولد 1300ش
محل تولد مشهد مقدس
رحلت
اساتید حجت کوه کمره‌ای، سید عبدالهادی شیرازی، سید محسن حکیم، سید ابوالقاسم خویی
برخی آثار منهاج الصالحين (وحید خراسانی)

توضیح المسائل (وحید خراسانی)

مناسک الحج (للوحید الخراسانی)

مناسک حج (وحید خراسانی)

العقد النضید: تقریرا لابحاث المسجد الاعظم فی فقه العقود و المعاملات

کد مؤلف AUTHORCODE00295AUTHORCODE

حسين وحيد خراسانى (متولد 1300- نیشابور)، فقیه، اصولی، مجتهد، از مراجع بزرگ تقلید شیعه ساکن در قم، از شاگردان سید ابوالقاسم خویی، درس خارج ایشان از پر رونق‌ترین دروس حوزه‌های علمیه می‌باشد. آیت‌الله شیخ صادق آملی لاریجانی داماد ایشان است.

ولادت

در اول فروردین 1300ش در نیشابور، در 120 کیلومتری مشهد مقدس در خانواده‌ای متقی و پرهیزکار متولد شدند.

تحصیلات

وی پس از گذراندن دوران كودكى و خواندن ادبيات، دروس سطح را از مرحوم آیت‌الله حاج شيخ محمد نهاوندى صاحب تفسير فراگرفتند.

پس از اتمام سطح، وارد درس خارج فقه مرحوم آیت‌الله ميرزا مهدى اصفهانى و آیت‌الله آشتيانى شده و به‌واسطه داشتن استعداد و نبوغ فكرى به مدارج عاليه فقه و اجتهاد ارتقا يافتند.

ايشان علوم عقلى فلسفه و حكمت را از مرحوم ميرزا ابوالقاسم الهى و ميزا مهدى آشتيانى فرا گرفته و در سال 1327ش در رى به ديدن مرحوم آیت‌الله حجت كوه‌كمره‌اى شرفياب شدند و پس از مذاكرات علمى مفتخر به دريافت اجازه اجتهاد مطلق گرديدند.

آیت‌الله وحيد خراسانى به قصد تكميل مبانى و آگاهى از ديدگاه‌هاى مراجع حوزه علمیه نجف، در حالى كه به درجه اجتهاد رسيده بودند، در 27 سالگى به حوزه علمیه نجف اشرف مهاجرت كردند. ايشان در نجف اشرف در درس آیت‌الله ميرزا عبدالهادى شيرازى و آیت‌الله حكيم و بالاخص آیت‌الله خوئى شركت كردند.

در سال 1390ش به ايران بازگشته و بنابر اصرار فضلا، محصلين و علماى استان خراسان و امر برخى از مراجع معظم تقليد، يك سال در حوزه علمیه مشهد توقف نموده، به تدريس پرداخته و پس از آن به حوزه علمیه قم مهاجرت كردند.

آیت‌الله وحيد خراسانى اكنون در حوزه علمیه قم اشتغال به تدريس خارج فقه و اصول دارند. حوزه درس ايشان بسيار جالب و بيش از صدها نفر از فضلاى خوش فهم در محضر درس ايشان شركت دارند. ايشان به دقت در مسائل فقهى، توجه به اصول فقه و تبيين فروع فقهى نام آورند.

آثار

آیت‌الله وحيد خراسانى داراى آثار علمى زيادى هستند؛ از جمله آثارى در فقه و اصول كه از دراسات و تقريرات مرحوم آیت‌الله خوئى و ديگر بزرگان مى‌باشد. آثارى هم چون:

  1. شرح بر شرايع الاسلام
  2. حاشيه‌اى بر كفايه
  3. حاشيه‌اى بر مكاسب محرمه
  4. حاشيه بر عروۀ‌الوثقى
  5. رساله عمليه


وابسته‌ها