حقیقت صحابه

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
حقیقت صحابه
NUR05847J1.jpg
پدیدآوران حسینی میلانی، علی (نويسنده)
عنوان‌های دیگر

حديث اصحابي کالنجوم

پژوهشی در واژه «صحابه» و بررسی و نقد حديث «اصحابي کالنجوم»
ناشر مرکز حقايق اسلامی
مکان نشر ايران - قم
سال نشر مجلد1: 1389ش
چاپ 1
شابک978-600-5348-34-7
موضوع

احاديث خاص (اصحابي کالنجوم) - نقد و تفسير

صحابه
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏145‎‏ ‎‏/‎‏ن‎‏3‎‏ ‎‏ح‎‏53041
نورلایب مشاهده

‏حقیقت صحابه‏، ترجمه فارسی و ویرایش کتاب «أصحابي كالنجوم» نوشته سید على حسینى میلانی است، که توسط هیئت تحریریه مرکز حقایق اسلامی انجام شده است. این کتاب به زبان فارسی، در زمان معاصر و در یک جلد به چاپ رسیده است. «مرکز حقایق اسلامی» متن اصلی کتاب را در 80 صفحه در تاریخ 1429ق و ترجمه آن را در 128 صفحه در تاریخ 1389 به چاپ رسانده است.

ترجمه کتاب به‌صورت روان و سلیس و مطابق ادبیات روز ارائه شده است. مترجم تلاش کرده امانت‌داری منصف در برگرداندن مطالب از عربی به فارسی باشد. فهرست مطالب در ترجمه در ابتدای کتاب ذکر شده و در متن عربی در انتهای آن. در فهرست ترجمه فارسی اضافاتی در ریزعناوین فصول به وجود آمده است که موجب تفصیل و بسط بیشتر فهرست مطالب گردیده و درنتیجه دسترسی به محتوای کتاب را دقیق و آسان‌تر کرده است. ازجمله کارهای مفید مترجم افزودن کتاب‌نامه به پایان کتاب است. در پاورقی‌ها مواردی که بین ترجمه و اصل کتاب اختلافی باشد مشاهده نشد.

در متن اصلی کتاب، قبل از شروع محتوای اصلی کتاب، مقدمه‌ای از طرف ناشر (مرکز حقایق اسلامی) در مورد اهمیت انتشار کتب فکری و اعتقادی برای جامعه کنونی مطرح شده است، که این مقدمه در ترجمه نیامده و به‌جای آن مقدمه‌ای مهم آورده شده که در مورد جایگاه چنین تألیفات و نویسندگان آن‌ها می‌نویسد: «بدیهى است که علی‌رغم همه توطئه‌ها، حقایق اسلام و سخنان درربار پیامبر خدا(ص)، توسط امیر مؤمنان على(ع)، اوصیاى آن بزرگوار(ع) و جمعى از اصحاب و یاران باوفا، در طول تاریخ جارى شده و در هر برهه‌اى از زمان، به‌نوعی جلوه نموده است. آنان با بیان حقایق، دودلى‌ها، شبهه‌ها و پندارهاى واهى شیاطین و دشمنان اسلام را پاسخ داده و حقیقت را براى همگان آشکار ساخته‌اند. در این راستا، نام سپیده‌باورانى همچون شیخ مفید، سید مرتضى، شیخ طوسى، خواجه نصیر، علامه حلى، قاضى نورالله، میر حامد حسین، سید شرف‌الدین، امینى و... همچون ستارگانى پرفروز مى‌درخشد؛ چراکه اینان در مسیر دفاع از حقایق اسلامى و تبیین واقعیات مکتب اهل‌بیت(ع)، با زبان و قلم، به بررسى و پاسخ‌گویى شبهات پرداخته‌اند و در دوران ما، یکى از دانشمندان و اندیشمندانى که با قلمى شیوا و بیانى رسا به تبیین حقایق تابناک دین مبین اسلام و دفاع عالمانه از حریم امامت و ولایت امیر مؤمنان على(ع) پرداخته است، پژوهشگر والامقام حضرت آیت‌اللّٰه سید على حسینى میلانى، مى‌باشد»[۱]

پانویس

  1. ر.ک: مقدمه مرکز حقایق اسلامی، ص‌11-13


منابع مقاله

  1. مقدمه و متن کتاب.
  2. حسینى میلانی، سید على، «أصحابي كالنجوم»، قم، نشر الحقائق، چاپ 1429.

وابسته‌ها

حديث أصحابي كالنجوم