حق اليقين (ویرایش جدید)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
حق اليقين
NUR56617J1.jpg
پدیدآوران مجلسی، محمدباقر (نويسنده)
ناشر اسلامىه
مکان نشر ايران - تهران
سال نشر 1386ش
چاپ 5
شابک964-184-047-3
موضوع

شيعه - اصول دين شيعه - عقايد

احاديث شيعه - قرن 11ق.
زبان فارسي
تعداد جلد 2
کد کنگره
‏‎/م3ح7 3211 BP
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


حق اليقين (در اصول دین و معارف)، تألیف محمدباقر مجلسی(ره)، با موضوع عقاید و اصول دین از نظر شیعه است که در دو جلد و به زبان فارسی به رشته تحریر درآمده است.

نسخه حاضر، چاپ پنجم حق اليقين است. این نسخه در دو جلد توسط انتشارات اسلامیه به چاپ رسیده است. کتاب‎شناسی کتاب مزبور، در نسخه دیگری ارائه شده است.

کتاب، با شرح حالی کوتاه از مؤلف، جایگاه علمی، زمان تولد و وفات و ذکر برخی از آثار او آغاز شده[۱] و سپس وارد مباحث اصلی گردیده است.

جلد اول کتاب، در یک مقدمه و پنج باب (هرکدام با چندین زیرعنوان) ارائه شده است.

مؤلف، در مقدمه پس از حمد و سپاس خدا و درود بر محمد(ص) و آل او(ع) و لعنت فرستادن بر دشمنان ایشان که همگی در کمتر از چهار سطر بیان گردیده، انگیزه خود را از نوشتن این کتاب خاطرنشان کرده و آنگاه در ضمن ده سطر، تمجیدات و مدح و ثناهای بسیار غلوآمیز و غیر قابل توجیه، از پادشاه زمانه خویش نموده و کتاب را به او اهدا کرده است؛ تمجیداتی همچون: «شاهنشاه ملایک‌سپاه»، «ظل الله»، «مظهر الطاف ربانی»، «مهبط فیوضات سبحانی»، «وارث میراث سلیمانی»، «چراغ دودمان مصطفوی»، «ممهد قواعد عدل و تمکین»، «مشید بنای والای شرع مبین»، «سلطان انجم‌سپاه گردون‌بارگاه» و...[۲].

جلد دوم، با مقصد نهم از باب پنجم آغاز شده و به موضوع رجعت پرداخته است. سپس بقیه مطالب این جلد که به موضوع معاد مربوط می‌شود، در یک باب به نام باب پنجم (باآنکه در جلد اول نیز باب پنجم وجود دارد و طبق روال طبیعی می‌بایست در جلد دوم، باب ششم ارائه گردد) در چندین فصل و مقصد و مطلب مطرح شده است. در نهایت، کتاب، با یک خاتمه با موضوع احوال عالم بعد از انقضای امر قیامت به پایان رسیده است.

کتاب، فاقد پاورقی و فهرست مطالب و منابع و مآخذ است.

پانویس

  1. ر.ک: آغاز کتاب، ج1، قبل از مقدمه مؤلف
  2. ر.ک: مقدمه مؤلف، همان، ص1-2


منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.

وابسته‌ها

حق اليقين