حلی، رضی‌الدین علی بن یوسف

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
حلی، رضی‎ الدین علی بن یوسف
نام حلی، رضی‎ الدین علی بن یوسف
نام‎های دیگر حلی، علی بن یوسف
نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت 703 ق
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE2080AUTHORCODE

رضى‌الدين، على بن يوسف بن مطهر حلى در شب يك‌شنبه يازدهم شوال سال 635 هجرى در شهر حله به دنيا آمد.

شيخ رضى‌الدين على، برادر بزرگ علامه حلى است. پدر آن بزرگواران شيخ سديدالدين، يوسف بن على حلى، از فقهاى نامدار شيعه و از بارزترين علماى زمان خود در علومى مانند فقه، اصول فقه و كلام بوده است.

گرچه ديار حله در قرن‌هاى هفتم و هشتم هجرى مملو از گوهرهاى گرانبها و ارزشمند بوده است؛ اما در ميان آنها خاندان‌هايى مانند آل طاووس و علامه حلى همچون درّ شب چراغ مى‌درخشند و با انوار خيره كننده خود، چشمان همه ناظران را به سوى خود معطوف كرده‌اند و در ميان آنها افرادى يافت مى‌شوند كه نه تنها در حله، كه در طول تاريخ اسلام كمياب و نادرند.

خاندان علامه حلى چنان نيست كه يك نفر عالم وارسته از ميان آن برخاسته باشد؛ بلكه چندين عالم جليل القدر و عظيم الشأن از ميان آنها برخاسته و زمانى كه به هر يك از آنان نظر كنى مى‌بينى كه: «جهانى است بنشسته در گوشه‌اى.»

آرى، در اين خاندان، پدر، شخصيتى چون سديدالدين يوسف حلى است و از آنچنان پدر، فرزندانى پرورش يافته‌اند همچون علامه حلى. آن آفتاب عرصه فقاهت و كلام و آن شير مرد ميدان زهد و تقوا و رضى‌الدين حلى، كسى كه به قله‌هاى رفيع سير و سلوك الى اللّه رسيده است.

از ميان فرزندان علامه نيز، گوهرهايى نورانى چون فخر المحققين پا به عرصه وجود نهاده‌اند كه در نورانيت ذات و هدايت مردم دنباله پدر و خلَفى صالح براى او هستند.

مشايخ

از بارزترين اساتيد شيخ رضى‌الدين حلى مى‌توان به اين موارد اشاره نمود:

1- محقق حلى

2- شيخ سديدالدين حلى، پدر بزرگوار او

3- بهاءالدين على بن عيسى اربلى، صاحب كشف الغمه

شاگردان

عالمى بزرگوار با بيش از هفتاد سال زندگى در مهد علم و اجتهاد، شاگردان فراوانى تربيت نموده كه بارزترين آنها عبارتند از:

1- فخر المحققين، فرزند علامه حلى

2- شيخ قوام‌الدين محمد فقيه، فرزند بزرگوار او

3- شيخ عميدالدين ابى الفوارس

4- على بن حسين نرسى استرآبادى

تأليفات

متأسفانه با آن‌كه مقام علمى و جامعيت شيخ رضى‌الدين حلى بر كسى پوشيده نيست و از برادر بزرگوار او، علامه حلى، ده‌ها كتاب و تأليف به دست ما رسيده، ليكن از اين عالم فرزانه تنها يك اثر به يادگار مانده است.

تنها كتابى كه از شيخ بزرگوار، رضى‌الدين حلى به ما رسيده كتاب شريف «العدد القوية فى دفع المخاوف اليوميه» است.

كتاب «العدد القويه» كه در دو جلد تأليف شده و فقط جلد دوم آن موجود است، در سى فصل تنظيم شده و هر فصل مربوط به يك روز از ماه است.

پانزده فصل اول در جلد اول بوده، كه مفقود شده و حتى علامه مجلسى و صاحب رياض العلماء هم آن را نيافته‌اند و فقط پانزده فصل آخر كتاب يعنى جلد دوم آن موجود است.

شيخ رضى‌الدين، على حلى، پس از هفتاد و اندى سال ديده از جهان فرو بست؛ اما خورشيد نورانى علم و فقاهت هرگز در اين خاندان به سردى و خاموشى نگراييد.

از تاريخ وفات آن بزرگوار اطلاع دقيقى در دست نيست و در كتب تراجم هم اشاره‌اى به آن نشده؛ لكن آنچه مسلّم است او تا اوائل قرن هشتم هجرى در قيد حيات بوده است.

از جمله ادله بر اين قول آن است كه شيخ در اجازه‌اى به فاضل نرسى تاريخ آن را سال 703ق ذكر نموده و با اين حساب وفات آن بزرگوار در قرن هشتم بوده و عمر شريفش به بيش از هفتاد سال مى‌رسيده است.


وابسته‌ها