حموی، محمد بن اسحاق

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
حموی، محمد بن اسحاق
نام حموی، محمد بن اسحاق
نام‎های دیگر
نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت 938 ق
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE01344AUTHORCODE

حموی، محمد بن اسحاق مؤلف كتاب انيس المؤمنين است و چندان شناخته شده نيست. لقب وى فاضل‌الدين و از انديشمندان شيعى امامى روزگار صفوى است. چنانكه دو كتاب انيس المؤمنين و منهج الفاضلين را در سال‌هاى 937 و 938 تدوين كرده است.

وى از عالمان آگاه شيعه و در عين حال متعصب در مذهب بوده كه به رغم نقد برخى ديدگاه‌هاى مشهور تاريخى، به اصول مذهب و باورهاى عمومى كاملاً پاى‌بند بوده و با تعابير تندى از خلفا ياد مى‌كند. وى از شاگردان محقق كركى بوده است.

مطالعه كتاب انيس المؤمنين، اِشراف تاريخى و گستره اطلاعات متنوع حموى را نشان مى‌دهد. وى بر خلاف غالب مؤلفان شيعه معاصر خود به شهرت مطالب اكتفا نكرده و از تحليل خوددارى نمى‌كند؛ چنانكه پس از نقل مكاتبه ابوسلمه با امام صادق(ع) مى‌نويسد: راقم حروف گويد كه ابوسلمه خلال عارف به مرتبه امام جعفر صادق(ع) نبود كه اگر عارف بود نامه به ديگرى نمى‌فرستاد.

ديگر آثار

اثر ديگر حموى منهج الفاضلين فى معرفة ائمة الكاملين است كه مشتمل بر امامت امامان شيعه و بطلان امامت غير آنان است و مؤلف از آن در كتاب انيس المؤمنين ياد مى‌كند. سومين اثر او منهج النجاة در معجزات ائمه است. اين دو اثر چاپ نشده است.


وابسته‌ها

أنیس المؤمنین

منهج الفاضلين في معرفة الأئمة الکاملين