حمیدی، جعفر

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
حمیدی، جعفر
نام حمیدی، جعفر
نام‎های دیگر حمیدی، سيد جعفر بن سيد آقا
نام پدر سيد آقا
متولد 1315 ش
محل تولد بوشهر
رحلت
اساتید
برخی آثار تاريخ اورشليم (بيت‌المقدس)
کد مؤلف AUTHORCODE3632AUTHORCODE

دكتر سيد جعفر حميدى شاعر، نویسنده، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شهید بهشتی تهران و از مشاهیر فرهنگ و ادب کشور می‌باشد.

فرزند سيد آقا در سال 1315 در بندر بوشهر متولد شد. وى تحصيلات ابتدايى تا متوسطه را در بوشهر سپرى نمود. پس از آن به عنوان شاگرد اول ديپلم ادبى، بدون كنكور دوره ليسانس ادبيات فارسى را در دانشگاه شيراز گذرانيد. وى پس از خدمت سربازى به تدريس در دبيرستان سعادت بوشهر مشغول شد.

وى در سال 1346 به تهران آمد و موفق به اخذ فوق ليسانس علوم تربيتى و روانشناسى شد. پس از آن در سال 1355 دوره فوق ليسانس ادبيات فارسى را در دانشگاه تهران گذرانيد. وى پس از اخذ كارشناسى ارشد در رشته ادبيات، براى گذراندن دوره دكترا در همين رشته وارد دانشگاه فردوسى مشهد گرديد و در سال 1363 به اين مهم نايل گرديد.

استاد تا سال 1365 در وزارت آموزش و پرورش مشغول به خدمت بوده و در اين سال به وزارت علوم و دانشگاه شهيد بهشتى انتقال يافت و هم اكنون با درجه استاد تمام در دانشكده ادبيات فارسى اين دانشگاه مشغول به تدريس مى‌باشد. وى در زمينه شعر نيز فعاليت داشته و دارد و به گفته خودش تا قبل از سال‌هاى 1340 شعر كلاسيك مى‌سروده، ولى پس از آن به شعر نيمايى نيز گرايش پيدا مى‌كند. وى به شاملو، چوبك و هدايت علاقه زيادى دارد و شاملو را به خاطر اشعارش مى‌ستايد. وى همچنين در زمينه كارهاى پژوهشى نيز فعاليت‌هاى زيادى داشته است و تاكنون در بسيارى از سمينارهاى داخلى و نيز كنفرانس‌هايى در آلمان، انگليس، چين و فرانسه شركت نموده است.

وى آثار زيادى دارد كه عبارتند از

وصلت در سده تظلم، ابراهيم ابراهيم، از خون كبوتران، ابر باران بار، از سايه تا نشان، آينه شروه سرايى، وزيركشان، تاريخ‌نگاران، سعدى در كيش، تاريخ اورشليم، آسيه ملكه مصر، بوشهر در مطبوعات عصر قاجار، 33 غزل عرفانى از فروغى بسطامى، داستان سياوش (پژوهش)، بندر ريگ، چون پايه پنجم، فرهنگ‌نامه بوشهر، استان زيباى بوشهر، سى بوشهر، جانگدازان، ماشين نوشته‌ها، صد رباعى، صد غزل، صد دوبيتى و... كه آخرين اثر ايشان، مجموعه مثنوى دگرگون‌نامه مى‌باشد.

وى همچنين در زمينه درسى نيز با همكارى دكتر سيد احمد حسينى كازرونى تأليفاتى دارد كه برخى از آن‌ها عبارتند از:

رودكى و منوچهرى، فرخى سيستانى و كسايى، گلبانگ سربلندى، متون عرفانى، گزيده متون فارسى، آيين نگارش و...

ایشان بنیانگذار بومی سرایی(گویشی) می‌باشد و سبک نوشتاری ایشان شعر نئوکلاسیک و بومی سرایی است.

وابسته‌ها

تاريخ اورشليم (بيت‌المقدس)

تاریخ نگاران