حمیدالله، محمد

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
(تغییرمسیر از حمید الله، محمد)
پرش به: ناوبری، جستجو
حمید الله، محمد
نام حمید الله، محمد
نام‎های دیگر ح‍ی‍درآب‍ادی‌، م‍ح‍م‍د ح‍م‍ی‍د ال‍ل‍ه‌

م‍ح‍م‍د ح‍م‍ی‍د ال‍ل‍ه‌

نام پدر
متولد 16 محرم سال 1326ق
محل تولد حيدرآباد هند
رحلت 1420ق یا 2002 م
اساتید
برخی آثار الذخائر و التحف

مجموعة الوثائق السیاسیة للعهد النبوي و الخلافة الراشدة

کد مؤلف AUTHORCODE01470AUTHORCODE

محمد حميداللّه حیدرآبادی  (1326 ـ 1423ق/1908ـ 2002م) نویسنده، محقق نامدار اسلامی، یکی از علمای بزرگ شبه قاره هند، نخستین مترجم قرآن به زبان فرانسه، مسلط به 17 زبان از جمله به زبان انگلیسی، عربی، فارسی، فرانسه، آلمانی، اردو و اسلامبولی، بیش از 250 کتاب نوشته است.

ولادت

اجداد او از ترس حجاج بن یوسف ثقفی از حجاز به بصره مهاجرت کردند، سپس در قرن هشتم هجری در هندوستان ساکن شدند، از این خانواده بزرگ قضات، دولت‌مردان و دانشمندان زیادی بودند که در شبه قاره هند معروف و مشهور بودند. که از آن جمله شیخ حبیب‌الله برادر دکتر حمیدالله است که أنساب الأشراف بلاذری را به اردو ترجمه کرده است.

محمد حمیدالله در 16 محرم سال 1326ق مطابق با 1908‌م در حيدرآباد هند به دنيا آمد. او کوچکترين عضو خانواده‌ای بود كه سه برادر و پنج خواهر بودند. 

تحصیلات

تحصیلاتش را از حیدر آباد آغاز کرد، در دبيرستان دارالعلوم و جامعه نظاميه دانش آموخت. سپس به دانشگاه سوربن فرانسه رفت، و دکترایش را از دانشگاه سوربن دریافت کرد. سپس به حیدر آباد برگشت و به عنوان استاد مشغول به کار شد، سپس در سال 1368ق/ 1948م به پاریس بازگشت، و در آنجا اقامت گزید.و به عنوان استاد و مدرس در برخی از دانشگاههای فرانسه مشغول به کار شد و به عنوان استاد مهمان در برخی از دانشگاههای هند، فرانسه و ترکیه کار کرد. علاوه بر این در بسیاری از کنفرانسهای علمی در کشورهای مختلف جهان شرکت کرد و با بسیاری از مستشرقین در کشورهای محتلف آشنا شد و با بسیاری از آنها در امور دینی و دانشگاهی گفتگو و تبادل افکار نمود.

وى حدود نيمى از دوران زندگى خويش را در اروپا و كشورهاى خاورميانه به تحقيق و پژوهش گذرانيد. وى به 22 زبان از جمله به زبانهاى فارسی، انگليسى، عربى، فرانسه، آلمانى، اردو و اسلامبولى تسلط داشت و با آثار گرانبهاى خود به زبانهاى مزبور جوامع علمى را مستفيض كرد. او بیش از 250 کتاب نوشته است، حميداللّه در زندگى طولانى خود بالغ بر هزار و چند صد مقاله به نگارش درآورد كه موضوعات آنها مرتبط با قرآن، سيرۀ نبوى(ص)، فقه، تاريخ، حقوق، مكاتيب و غيره مى‌باشد.

وفات

وى در اواخر عمر به همراه نوه برادرش به آمریکا رفت، و چند سال آخر عمرش را در آمریکا گذراند، او در تاریخ 17 دسامبر سال 2002‌م در سن 94 سالگى در جکسونویل ، واقع در فلوریدا آمريكا بدرود حيات گفت.

آثار

«سلوك بين المللى دولت اسلامى، ترجمه سيد مصطفى محقق داماد، الوثائق السیاسیة كه تحت عنوان «نامه‌ها و پيمانهاى سياسى حضرت محمد(ص)»

به فارسى ترجمه شده است و...


وابسته‌ها