حواشي و تعليقات علی العروة الوثقی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
حواشي و تعليقات علي العروة الوثقی ‏
NUR16339J1.jpg
پدیدآوران

آل‌کاشف‌الغطاء، محمدحسین (...)

یزدی، محمد کاظم بن عبد العظیم (...)
عنوان‌های دیگر العروه الوثقي. شرح
ناشر مطبعة المرتضوية
مکان نشر عراق - نجف اشرف
سال نشر مجلد1: 1367ق,
موضوع

فقه جعفری - قرن 14

یزدی، محمدکاظم بن عبدالعظیم، 1247؟ - 1338؟ق. العروه الوثقي - نقد و تفسير
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏183‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏ي‎‏4‎‏ ‎‏ع‎‏40328 ‏
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


حواشي و تعليقات علی العروة الوثقی، اثر محمدحسین آل کاشف‌الغطاء، حواشی و تعلیقاتی است بر کتاب «العروة الوثقی في ما تعم به البلوی»، مشهور به «عروة الوثقی» که نام مشهورترین کتاب سید محمدکاظم طباطبایی یزدی است. شهرت این کتاب به‌حدی است که مؤلف آن در بین علمای شیعه به «صاحب عروه» معروف است و برخی نویسنده آن را آغازگر دوره جدیدی در فقه شیعه دانسته‌اند. این کتاب که فتواهای سید محمدکاظم یزدی در بیشتر بخش‌های فقه را در بر گرفته، شامل ابواب مختلف فقه شیعه بوده و مجموعاً دارای ۳۲۶۰ مسئله است که در سه جلد تألیف شده است. این اثر در صد سال اخیر، مبنای فقها و مراجع تقلید شیعه برای بیان فتواهایشان بوده و فقیهان شیعه، نظرات فقهی خود را در حاشیه این کتاب بیان کرده‌ و حواشی و تعلیقات بسیاری بر آن نوشته‌اند.

علامه شیخ محمدحسین کاشف‌الغطاء (متوفی ۱۳۷۳ق)، یکی از شاگردان صاحب «عروة الوثقی» و صاحب تعلیقه بر عروة الوثقی، از جمله کسانی است که بر این کتاب شرح و تعلیقه نوشته است. وی دارای دو شرح بر این کتاب است: یکی شرح مفصل که دربردارنده کتاب «طهارت» و «صلات» است و دیگری شرح متوسط که فقط شامل کتاب «طهارت» می‌شود. تاکنون این دو شرح به زیور طبع آراسته نشده و فقط برای کنگره بزرگداشت علامه کاشف‌الغطاء تصحیح شده است و برای اولین بار در چندین جلد به چاپ خواهد رسید. ایشان افزون بر دو شرح مذکور، تعلیقه‌ای نیز بر کتاب «عروة‌الوثقی» دارد که اثر حاضر می‌باشد. این تعلیقه، در سال ۱۳۶۷ق، در ۲۱۶ صفحه به چاپ رسیده است و در پایان کتاب - ‌صفحات ۲۱۴ و ۲۱۵ - ‌دو صفحه به‌عنوان «بيان»، مطالب سودمندی درباره تألیف «عروةالوثقی» دارد که نکات بدیع و جدیدی - ‌که در سال ۱۳۶۶ق، نوشته‌اند - ‌در آن مشاهده می‌شود[۱].

روش این تعلیقه، بدین صورت است که مطالب درون جدول نوشته شده است؛ بدین شکل که در سطون نخست، شماره مسئله مذکور در «عروة الوثقی» نوشته شده و در ستون دوم، قسمتی از متن آن و سپس در ستون سوم، به تشریح و تبیین آن مسئله پرداخته شده است.

کتاب، فاقد هرگونه فهرست و پاورقی است.

پانویس

  1. زمانی‌نژاد، علی‌اکبر، ص268

منابع مقاله

  1. مقدمه و متن کتاب.
  2. زمانی نژاد، علی‌اکبر، «تراز اجتهاد در پرتو عروه»، پایگاه مجلات تخصصی نور، مجله: فقه، پاییز 1391، سال نوزدهم، ‌شماره 3 ISC ‏(36 صفحه، ‌از 265 تا 300).

وابسته‌ها