خادم، محسن

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
خادم، محسن
نام خادم، محسن
نام‎های دیگر
نام پدر
متولد 1309 ش
محل تولد
رحلت 0 ق
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE06923AUTHORCODE

محسن خادم در سال 1309ش در محله حسن‌آباد تهران متولد شد و تحصيلات را در همان‌جا نمود. مدرك ليسانس را از دانشكده ادبيات تهران اخذ كرد. ايام تحصيلات وى در دانشكده ادبيات تهران مصادف بود با سال‌هاى حركات ملّى و ضد استعمارى ملت ايران و در آن هنگام دانشگاه پرچمدار و پيش‌آهنگ اين مبارزات شد.

در دانشكده در درس اساتيدى چون فروزانفر، همايى، عصّار، معين، صفا، صديقى و... حاضر شد. بعد از اخذ ليسانس، مانند دوران تحصيل به معلّمى پرداخت. در سال 1355 داوطلبانه و زود هنگام، بازنشسته شد.

وى در 1357 به قصد تحصيلات عالى‌تر راهى پاريس شد و از مدرسه مطالعات عالى در تاريخ موفق به اخذ مدرك فوق ليسانس شد و بعد از آن با بعضى از جرايد از جمله مجله روشنفكر همكارى داشت و در زمينه رويدادهاى اجتماعى و اتفاقات جالب، «رپرتاژ» تهيه مى‌كرد كه در نوع خود در آن روزگار كارى نو و بديع به شمار مى‌رفت. وى چند سالى در دانشگاه، مدرس زبان انگليسى شد.

آثار

اولين ترجمه وى، ترجمه آفريقاى آزاد نویسنده سالواتوره فردروارو است.

ترجمه‌هاى ديگرشان عبارتند از: ترجمه تاريخ دربند و شروان، ترجمه «تاريخ خزران» از دنلپ، «درس‌هاى تاريخ» از ويل دورانت، «لعل بدخشان» از هانسبرگر، ترجمه «تاريخ مختصر رنسانس»، اثر پل جونسون.

از ديگر آثار وى به پژوهش‌هايى در تاريخ قفقاز (نگاهى نو به مشرق قفقاز پژوهش‌هايى در تاريخ قفقازيان از خاندان شدادى تا صلاح‌الدين ايوبى)، تاريخ جنگ‌هاى ايران و روس، لشكركشى اسكندر و مقدمه‌اى بر سفرنامه ناصر خسرو مى‌توان اشاره كرد.


وابسته‌ها

تاریخ شروان و دربند

درس‎های تاریخ

نگاهی نو به مشرق قفقاز پژوهشهایی در تاریخ قفقازیان از خاندان شدادی تا صلاح‌الدین ایوبی

تاریخ خزران از پیدایش تا انقراض

پژوهشهایی در تاریخ قفقاز