خاطرات و خطرات؛ توشه‌ای از تاریخ شش پادشاه و گوشه‌ای از دوره زندگی من

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
خاطرات و خطرات: توشه‌ای از تاریخ شش پادشاه و گوشه‌ای از دوره زندگی من
NUR11372J1.jpg
پدیدآوران هدایت، مهدیقلی (نويسنده)
عنوان‌های دیگر توشه‌ای از تاریخ شش پادشاه و گوشه‌ای از دوره زندگی من
ناشر زوار
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1385 ش
چاپ 6
شابک964-401-21-3
موضوع

ایران - تاریخ - پهلوی، 1304 - 1357

ایران - تاریخ - قاجاریان، 1193 - 1344ق.

هدایت، مهدی قلی، 1242 - 1334 - سرگذشت‌نامه
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏DSR‎‏ ‎‏1474‎‏ ‎‏/‎‏ﻫ‎‏4‎‏آ‎‏3

خاطرات و خطرات نوشته حاج مهديقلى هدايت دربردارنده ذكر حوادثى است كه در زمان نويسنده به وقوع پيوسته و پرده از گوشه‌اى از تاريخ اين سرزمين كهن برداشته است. وقايعى كه در دوره تاريخ معاصر ايران از زمان سلطنت ناصرالدين شاه قاجار و تا حكومت محمدرضا پهلوى رخ داده و از زبان و قلم نويسنده‌اى بيان مى‌شود كه خود، آن وقايع را ديده و با تمام وجود آن‌ها را لمس كرده است.

ساختار

اين كتاب، بسيارى از حوادث جزيى‌اى كه در آن دوره اتفاق افتاده است، را بازگو مى‌نمايد. در واقع، مجموعه حاضر دست‌نوشته‌هاى مؤلف مى‌باشد كه آن‌ها را به صورت روزانه مرقوم مى‌نموده است. حوادث مختلفى كه در زمان تصدى پست‌هاى مختلف دولتى؛ همچون فرماندراى فارس و آذربايجان و سفر به ممالك اروپائى و فعاليت‌هاى حزب توده و... رخ داده است. و به همين دليل نيز بسيارى از اتفاقاتى كه در ديگر كتاب‌هاى تاريخ معاصر بدان‌ها اشاره‌اى نشده است، را مى‌توان در اين كتاب يافت.

گزارش محتوا

نويسنده در ابتدا گزارشى از دوران كودكى خود و توصيف مختصرى از مدرسه دارالفنون و سپس سفر خود به آلمان را جهت ادامه تحصيلات و اتفاقات حاصل از آن سفر را يادداشت مى‌كند. در فصل ديگرى از كتاب، نويسنده به مقدمات نهضت مشروطيت و اسباب و علل آن مى‌پردازد.

اختلاف با تركيه، تعيين سرحد ايران و شوروى پس از جنگ، منع فروش مشروبات الكلى، اختلاس از بانك ملى، تير خوردن و مجروح شدن مرحوم مدرس، به توپ بستن مجلس، سفر رضاخان به تركيه، رفع حجاب، عروسى شمس و اشرف پهلوى و... مطالبى است كه در فصلى ديگر آن‌ها را به رشته تحرير درآورده است.

نويسنده در فصل آخر كتاب به سلطنت محمدرضا شاه و اتفاقات آن دوران، همانند روابط خارجى ايران با كشورهاى ديگر، كابينه ساعد، رحلت حضرت آیت‌الله ابوالحسن اصفهانى، ايده تشكيل مجلس سنا و... مى‌پردازد، كه حاوى نكات بسيار مهم تاريخى است.