خالدی، عبدالله

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
خالدی، عبدالله
نام خالدی، عبدالله
نام‎های دیگر
نام پدر
متولد 1315 ش
محل تولد
رحلت 2005 م
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE05612AUTHORCODE

عبدالله خالدى در سال 1315ش در شهر بيروت چشم به جهان گشود.

خاندان

«عبدالله خالدى» شخصيتى نامدار در حوزه دين و ادب و از خانواده معروف مفتى، از خانواده‌هاى مذهبى كردستان است.

زادگاه اوليه اين خانواده روستاى دشه اورامان است و آنان هميشه محل رجوع و پرسش مردمان مذهبى بوده‌اند. شخصيت‌هاى نسبتاً مشهورى از اين خانواده برخاسته و آثار خود را به جامعه عرضه نموده‌اند؛ از آن جمله مى‌توان به علامه مفتى دشى كردستانى اشاره كرد كه پس از اتمام تحصيل رحل اقامت در شهر سنندج گزيد و پس از مباحثه علمى و دينى با علماى تهران موفق به دريافت لقب مذهبى «مفتى» شد.پدر عبدالله، ملا محمد رشيد خالدى مفتى‌زاده نام داشت. او پس از اتمام تحصيلات، به سير و سياحت در كشورهاى اسلامى پرداخت و سرانجام به درخواست مردم بيروت، در مسجد جامع «الخضر» سمت امامت و خطابه را عهده‌دار شد و يكى از بزرگان عرفان به نام شيخ «شريف يعقوبى»، دخترش را به عقد او در آورد. وى شخصى پرهيزگار بوده و آشنايى زيادى با علم حروف و اعداد داشت و ادعا مى‌شود از روى بصيرت و صفاى باطن حوادث را از آيات قرآن استخراج مى‌كرد.

وی داماد استاد سيد محمد شيخ‌الاسلام است.

تحصیلات

او تحصيلات مقدماتى و دانشگاهى را در بيروت به پايان رسانيد و دكتراى ادبيات فارسى را در دانشگاه تهران با موفقيت دريافت كرد و در دانشگاه عربى بيروت به تدريس پرداخت. او داراى سه دختر و دو پسر مى‌باشد كه همگى تحصيل كرده‌اند و در كشورهاى عربى و آمريكا استاد دانشگاه هستند.


آثار

  1. تعريب «كشاف اصطلاحات الفنون و العلوم».
  2. التسهيل لعلوم التنزيل (تحقيق).
  3. نظام الحكومة النبوية (تحقيق).


وفات

وی در روز چهارشنبه دوم آذر ماه سال 2005 در بيروت دار فانى را وداع گفت و جنازه او با حضور هزاران نفر از مردم عرب و كرد بيروت به خاک سپرده شد.

وابسته‌ها