خطاب، محمود شیث

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
خطاب، محمود شیت
نام خطاب، محمود شیت
نام‎های دیگر ش‍ی‍ت‌ خ‍طاب‌، م‍ح‍م‍ود

م‍ح‍م‍ود ش‍ی‍ت‌ خ‍طاب‌

م‍ح‍م‍ود خ‍طاب‌

نام پدر
متولد 1919 م
محل تولد
رحلت 1998 م
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE1516AUTHORCODE

محمود شيث خطاب در سال 1919 ميلادى در خانواده‌اى اصيل و مذهبى در شهر موصل عراق ديده به جهان گشود. دوران تحصيلات ابتدايى و متوسطه را در مدارس نظامى گذراند و در كنار آن به حضور در محافل علمى كه در مسجد برگزار مى‌شد پاى‌بند بود. وى پس از اخذ ديپلم به حقوق علاقمند شد ولى تقدير به گونه‌اى ديگر رقم خورده بود. او در سال 1937 ميلادى به دانشكدۀ افسرى ملحق شد و با رتبۀ ستوان در سواره نظام از دانشكده فارغ التحصيل شد. محمود آموزش نظامى را ادامه داد تا اينكه با درجۀ افسر ستاد از دانشگاه فارغ التحصيل شد و براى يك دورۀ آموزشى به مدت دو سال به بريتانيا فرستاده شد و به رتبۀ سرلشكرى دست يافت.

او در انقلاب رشيد على گيلانى در سال 1941‌م مشاركت داشت و مورد اصابت بمب‌هاى انگليسى‌ها قرار گرفت. او همچنين در سال 1948‌م در جنگ اعراب عليه اسرائيل حضور داشت، در حكومت عبدالسلام عارف عهده‌دار پست وزارت در وزارتخانه‌هاى گوناگون گرديد. وى در سال 1419 ه‍-1998‌م بدرود حيات گفت. از محمود حدود هفتاد كتاب دربارۀ تاريخ نظامى و سياسى بر جاى مانده است.

آثار

الرسول القائد، الصديق القائد، خالد بن الوليد المخزومي، قادة النبى (صلى‌اللّه‌عليه‌و‌سلم)، سفراء النبى(ص)، قادة فتح بلاد فارس، قادة فتح بلاد المغرب الغربى، قادة فتح اندلس و أفغانستان و غيره.


وابسته‌ها