دراسة في علامات الظهور

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
دراسة في علامات الظهور
NUR13435J1.jpg
پدیدآوران عاملی، جعفر مرتضی (نویسنده)
عنوان‌های دیگر کتاب توضیح الواضحات من أشکل المشکلات
ناشر المرکز الإسلامي للدراسات
مکان نشر بیروت - لبنان
سال نشر 1424 ق یا 2003 م
چاپ 4
موضوع

محمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. -

مهدویت
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏224‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏ع‎‏2‎‏د‎‏4
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


دراسة في علامات الظهور و توضيح الواضحات من اشكل المشكلات به زبان عربى اثر سيد جعفر مرتضى عاملى(متولد 1363ق) مى‌باشد.

اثر، درصدد بيان نشانه‌هاى ظهور امام زمان(عج) با روش ابتكارى در بخش اول و در بخش دوم به نقد و ارزيابى علمى كتاب‌هاى بيان الائمه و خطبه البيان پرداخته است.

هدف مؤلف از تدوين در پيش‌گفتار اين‌گونه آمده: «كه اثر موضوع نشانه‌هاى ظهور را مورد نقد و بررسى قرار مى‌دهد كه تا حد زيادى جنبه سلبى به خود گرفته؛ يعنى برخورد با علامات ظهور از زاويه‌اى كه هيچ‌گونه تناسب و انسجامى با اهداف حقيقى آن ندارد.» و ظاهراً اين مسأله بدان جهت است كه عده‌اى از منحرفان با استفاده سوء از احساسات منتظران مطالب كذب و تحريف شده‌اى را در قالب نشانه‌هاى ظهور به مشتاقان امام عصر(عج) ارائه داده‌اند و مؤلف اين اثر را در نقد آن‌ها تألیف نموده است.

تألیف بخش اول به تاريخ رمضان 1421ق و بخش دوم جمادى‌الثانى 1424ق رقم خورده است.

ساختار

بسيارى از مردم در رويارويى با بحران‌ها و حوادث بزرگ و خطرناك، اهتمام زيادى به مسئله امام زمان(عج) و علامات ظهور دارند و به دنبال چيزى مى‌گردند كه روزنه‌اى از نور اميد در دلشان بگشايند و گوشه‌اى از حوادثى را كه در آينده دور و نزدیک به وقوع خواهد پيوست، بر ايشان بنماياند. از اين رو برخى از نويسندگان و اهل قلم را مى‌بينيم كه تلاش دارند، به اين ميل ظاهرى پاسخ دهند و براى ترسيم حوادث آينده بر اساس فهمى كه از متون موجود دارند، تلاش و كوشش مى‌كنند. هر چند پناه بردن مردم به دين و متون دينى و نيز احساس آنان كه پاسخ‌هاى درست بسيارى از خواسته‌هاى انسانى و نيز راه حل‌هاى ريشه‌اى مشكلات را كه در رنج هستند، در اختيار دارد، بسيار پسنديده است. ليكن اين مسأله هر چند جنبه‌هاى مثبت بزرگى دارد؛ اما جنبه‌هاى منفى هم به همراه دارد. زيرا اين موضوع، موضوعى است جالب و جذاب براى هواپرستان و مدعیان دورغين كه درصددند با روش‌هاى گمراه كننده و با ادعاهايى كه احساسات توده مردم را بر انگيخته و از اهتمام آنان به اين گونه مسائل بهره بردار كنند.پس طبيعى است كه آنان با جعل و وضع، زمينه پيش‌گويى‌هاى غيبى از آينده و علامات آخرالزمان كه مردم آينده و سرنوشت خود را در آن مى‌بينند، افزايش يابد. مؤلف در اثر حاضر، كه از دو بخش جداگانه تشكيل يافته و هر كدام داراى فصول متعددى مى‌باشند با ساماندهى مناسب توانسته به يك راه حل دست يابد كه بتواند از يك سو تمامى جوانب منفى را تلافى كند و از سوى ديگر تلاش نمايد، زمينه را براى ايفاى نقش مثبت و موثر پيش گويى‌هاى غيبى امامان(ع) فراهم نمايد.

روش ايشان در اثر به كندوكاو درباره پيش گويى‌هاى ائمه در مورد نشانه‌هاى ظهور و تقسيم آن‌ها به قطعى و غيرقطعى و تفكيك ميان روايات واقعى و ساختگى استوار است.

گزارش محتوا

در بخش اول به موضوع پيش‌گويى‌هاى غيبى ائمه(ع)، از علامات ظهور و موضع اتخاذ شده و موضعى كه بايست در قبال آن اتخاذ شود، مؤلف پرداخته است و ايشان معتقد به اين ضابطه عمومى است كه مى‌گويد، براى تمامى اين احاديث حتى آن احاديثى هم كه از نظر سند درست است، از امورى سخن مى‌گويد كه همه آن‌ها حتمى الوقوع نيست، بنابراین ممكن است، بعضى از آن‌ها به وقوع نپيوندد با اين حال ما نمى‌توانيم آن را دقيقاً معين كنيم، هر چند احتمال تحقق در رواياتى كه سند آن صحيح است، قوى‌تر مى‌باشد. سپس در ادامه، نشان‌هاى قطعى ظهور را به دو دسته محتوم و غير محتوم تقسيم و روايات آن‌ها را ذكر و سپس به تحليل اين روايات با مسأله بداء مى‌پردازد و ديدگاه خود را در رابطه با اين تقسيم‌بندى و بداء اظهار مى‌دارد.

در بخش دوم به ارائه دو نمونه از روايات و اخبار وارده و پيش‌گويى‌هايى كه در اخبار ساختگى و تحريف شده، به صورت كاملاً آشكارى نمايان است، پرداخته است.اين دو، يكى كتاب بيان الائمه نوشته محمدمهدى نجفى و ديگرى خطبه البيان منسوب به حضرت على(ع) است، مى‌باشد.مؤلف در رابطه با كتاب اول پس از بررسى و نقد محتويات، اين موضع‌گيرى را اتخاذ مى‌كند كه يا اين روايات پس از وقوع حوادث جعل شده يا آن موقع كه علامات و نشانه‌هاى صريح و روشن آن نمايان شده است، ساخته و پرداخته شده‌اند.و در ادامه به بررسى و نقد خطبه معروف به خطیه البيان و مطالب كذب، باطل، نادرست و تحريف شده‌اى كه براى اهداف پست و شيطانى وضع شده است، مى‌پردازد، و در آخرهم به بررسى سند و متن خلاصه‌اى از روايات مربوط به جزيره خضراء كه در جلد 52 بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار علیهم‌السلام علامه مجلسى ذكر شده، پرداخته است. و سند آن را مخدوش و متن آن را متناقض و دربردارنده تحريف قرآن مى‌داند.

گزارش وضعيّت

اثر حاضر، به زبان فارسى با دو عنوان جزيره خضراء افسانه يا واقعيّت، ترجمه آقاى طريقه‌دار و ديگرى جزيره خضراء در ترازوى نقد ترجمه آقاى محمد سپهرى تاكنون منتشر شده است.

در پاورقى‌ها آدرس منابع مطالب و احاديث به طور كامل آمده است.

بعد از هر بخش فهرست مطالب آن‌ها به طور كامل درج شده است.

منبع

پايگاه اطلاع رسانى سراسرى اسلامى(پارسا)، 1388، امام مهدى(عج) در آينه قلم، قم، مؤسسه اطلاع رسانى مرجع

جزيره خضراء در ترازوى نقد، محمد، سپهرى، 1378، مؤسسه بوستان كتاب، قم