درسی که حسین علیه‌السلام به انسانها آموخت

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
درسی که حسین علیه‌السلام به انسه‌گانها آموخت
NUR00952J1.jpg
پدیدآوران هاشمی‌نژاد، عبدالکریم (نویسنده)
ناشر آستان قدس رضوی، شرکت به نشر
مکان نشر مشهد مقدس - ایران
سال نشر 1382 ش
چاپ 1
شابک964-333-819-3
موضوع

حسین بن علی(ع)، امام سوم، 4 - 61ق.

واقعه کربلا، 61ق.
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏‎‏BP‎‏ ‎‏41‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏ﻫ‎‏2‎‏د‎‏4
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


درسى كه حسين‌ عليه‌السلام به انسان‌ها آموخت، نوشته شهيد سيد عبدالكريم هاشمى‌نژاد است كه توسط انتشارات به‌نشر (آستان قدس رضوى) به زبان فارسى چاپ و منتشر شده است.

در اين كتاب، نهضت مقدس امام حسين(ع) و جوانب مختلف آن بررسى شده است. نویسنده پيش از آنكه به قيام امام حسين(ع) بپردازد، به بررسى حوادث پس از رحلت پيامبر(ص) و دلايل قيام عاشورا مى‌پردازد.

كتاب از سه بخش كه هركدام از بخش‌ها داراى فصولى چند مى‌باشد، تشكيل شده است. از فصل اول تا فصل ششم در بخش اول، از فصل هفتم تا فصل دوازدهم در بخش دوم و از فصل سيزدهم تا فصل بيست و دوم در بخش سوم قرار دارد.

در بخش اول، عواملى كه ضرورت نهضت حسين(ع) را ايجاب مى‌نمود، از هنگام انعقاد نطفه آن، قدم‌به‌قدم مورد تعقيب قرار گرفته و به‌خوبى نشان داده شده است كه چگونه در آن عصر، سرنوشت اسلام و قرآن، عدالت و آزادى، انسانيت و فضيلت به‌طور مستقيم به آن قيام آسمانى بستگى داشت.

در بخش دوم، روش و سياست خاصى كه فرزند پيغمبر(ص) در آن شرايط خفقان‌آور و دردناك در پيش گرفت تا توانست با رهبرى صحيح و همه‌جانبه خود جنبش خونين و انسانى خويش را به ثمر برساند و آن را از دستبرد تحريف حكومت‌هاى فاسد و ديكتاتور محافظت نمايد، به‌طور كامل مورد توجه قرار داده شده است.

در سومين بخش، نقش حياتى و بزرگ كاروان اسيران در به‌ثمررساندن نهضت و كوشش‌هايى كه آن خاندان فضيلت به‌صورت‌هاى گوناگون براى رسيدن به اين آرمان مقدس انجام داده‌اند، دقيقا بررسى گرديده و در پايان كتاب، طرح‌هاى مفيدى به‌منظور بهره‌بردارى صحيح از آن نهضت در شرايط حاضر ارائه داده شده و بالاخره با پيش كشيدن مباحث علمى ديگر كه طرح آنها ضرورى به نظر مى‌رسد، كتاب پايان مى‌يابد[۱]


پانويس

  1. مقدمه ص4 و 5


منابع مقاله

مقدمه كتاب.