دروس في علم الأصول (نسخه جدید)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
دروس في علم الأصول
NUR05914J1.jpg
پدیدآوران صدر، محمد باقر (نويسنده)
عنوان‌های دیگر دروس في علم الأصول
ناشر مجمع الفکر الإسلامي
مکان نشر ايران - قم
سال نشر 1427-1419ق.
موضوع اصول فقه شيعه
زبان عربي
کد کنگره
‏‎BP۱۵۸

دروس في علم الأصول، اثر آیت‌الله شهید سید محمدباقر صدر، معروف به «حلقات الأصول»، کتابی است اصولی که با شیوه‌اى نوین و ابتکارى خاص، براى تدریس در دوره سطح و سطوح عالى حوزه نوشته شده است. این اثر، از اتقان علمى خوبى برخوردار بوده و درعین‌حال، به‌لحاظ روشى، جزء روشمندترین کتاب‌هایى است که در حوزه علمیه در رابطه با علم اصول نگاشته شده است.

ازآنجاکه پیش از این، این اثر ارزشمند معرفی گردیده، در این نوشتار، به معرفی نسخه‌ای پرداخته شده است که توسط انتشارات «مجمع الفكر الإسلامی»، تحقیق، تعلیق و منتشر شده است.

کتاب با مقدمه‌ای در بیان اهمیت و جایگاه علم فقه و اصول، از ناشر که در 13 رجب 1411ق، نوشته شده، آغاز گردیده است[۱]. پس از این مقدمه، در دو قسمت زیر، به بررسی زندگانی مؤلف، پرداخته شده است:

 1. زندگانی شخصی: در این قسمت، بیوگرافی تقریبا مفصلی از وی ارائه گردیده و به جنبه‌های اخلاقی - اعتقادی ایشان پرداخته شده و در پایان، به شهادت ایشان، اشاره گردیده است[۲].
 2. زندگانی علمی: در این قسمت، در سه بخش، ابتدا به ویژگی‌های علمی ایشان، از جمله وسعت و شمول، دقت و عمق، گرایشات عرفی و عینیت در تفکر اشاره گردیده[۳] و سپس، ابداعات فکری ایشان در ساحت علم فلسفه، اصول، فقه و مباحث اقتصادی، مورد بحث و بررسی قرار گرفته است[۴]. در پایان نیز ضمن معرفی تألیفات ایشان[۵]، به معرفی انگیزه تألیف کتاب[۶] و بررسی روش جدیدی که در این اثر، اتخاذ گردیده پرداخته شده[۷] و نهایتا، اصطلاحات جدید مورد استفاده در این اثر[۸] و نیز روش تحقیق و تصحیح کتاب، از جمله تصحیح خطاهای تایپی، تخریج مصادر و منابع، تعدیل عناوین، افزودن کلمات و جملات، افزودن حواشی و پاورقی‌های توضیحی و امور فنی دیگر، توضیح داده شده است[۹].

در پاورقی‌ها، علاوه بر ذکر منابع[۱۰]، به توضیح مطالب متن، پرداخته شده است[۱۱].

پانویس

 1. ر.ک: مقدمه، ج1، ص13-‌17
 2. ر.ک: همان، ص23-‌43
 3. ر.ک: همان، ص50-‌53
 4. ر.ک: همان، ص54-‌69
 5. ر.ک: همان، ص71-‌80
 6. ر.ک: همان، ص84
 7. همان، ص86
 8. همان
 9. ر.ک: همان، ص95-‌102
 10. ر.ک: پاورقی، ج1، ص155
 11. ر.ک: همان، ص162

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.


وابسته‌ها