دزفولیان، کاظم

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
دزفولیان، کاظم
نام دزفولیان، کاظم
نام‎های دیگر دزفولیان راد، کاظم
نام پدر
متولد 1334 ش
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE05263AUTHORCODE

كاظم دزفوليان سال 1334ش در شهر دزفول به دنيا آمد.

وى دوران دبستان و دبيرستان را در شهر دزفول گذراند و با ميل و رغبت، رشته ادبيات را براى تحصيل انتخاب كرد، با آن‌كه رشته رياضى را در دبيرستان انتخاب كرده بود، ميان راه تغيير رشته داد و در رشته ادبى ديپلم گرفت. در سال 1351 در دانشگاه تربيت معلم اراك پذيرفته شد و در سال 1355 در رشته زبان و ادبيات فارسى، فارغ التحصيل گرديد. وى دوره كارشناسى را با موفقيت به پايان رساند و در سال 1356، در رشته زبان و ادبيات فارسى در دانشگاه تهران، پژوهشكده فرهنگ ايران، در مقطع كارشناسى ارشد پذيرفته شد. پايان‌نامه كارشناسى ارشدش را كه تحليل آثار طالبوف بود، به راهنمايى دكتر ابوالقاسمى، باموفقيت ارائه كرد. در سال 1365 نيز توانست در دوره دكتراى زبان و ادبيات فارسى دانشگاه تهران پذيرفته شود. رساله دكتراى او، «تحليل و تفسير گلشن راز بر اساس شروح موجود» بود. وى هم‌اكنون عضو هيأت علمى دانشكده ادبيات و علوم انسانى گروه زبان و ادبيات فارسى است و در دانشگاه شهيد بهشتى، به تدريس ادب فارسى اشتغال دارد و دانشجويان بسيارى از كلاس‌هاى مفيد و بانشاط او بهره مى‌جويند.

هنگام كسب علم، چند سالى در مؤسسه لغت‌نامه دهخدا، بين سال‌هاى 1355 تا 1357 مشغول كار بود كه همين موضوع، موجب شد كه در تأليف و فيش‌بردارى بعضى از واژگان شركت جويد و در تهيه و استخراج برخى از واژگان لغت فارسى و مقدمه لغت‌نامه دهخدا، همكارى داشته باشد.

استادان

دوره كارشناسى را تحت آموزش استادان به نام همچون دكتر مظاهر مصفا، خانم دكتر اميرى فيروزكوهى، دكتر محجوب و دكتر جعفر شعار با موفقيت به پايان رساند و نيز در دوره دكتراى زبان و ادبيات فارسى دانشگاه تهران از استادان او مى‌توان به دكتر محجوب، دكتر ابوالقاسمى، دكتر خانلرى و... اشاره كرد.

آثار

  1. باغ سبز عشق، گزيده و شرح اشعار دفتر اول مثنوى معنوى.
  2. بوى جوى موليان؛ ويژگى اثر: برگزيده و شرح برخى از اشعار رودكى، فرخى سيستانى، منوچهرى و كسايى مروزى.
  3. تصحيح شرح گلشن راز، اثر صاين‌الدين تركه اصفهانى.
  4. تصحيح فرهنگ لغت بهار عجم.
  5. تصحيح و شرح كامل گلشن راز، بر اساس قديمى‌ترين شرح‌هاى گلشن راز.
  6. تصحيح و شرح منطق الطير عطار.
  7. در لفظ درى، برگزيده و شرح برخى از قصايد ناصرخسرو.
  8. گزيده اشعار مسعود سعد.


وابسته‌ها