دستغیب، سید محمدهاشم

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
دستغیب، محمد هاشم
نام دستغیب، محمد هاشم
نام‎های دیگر دستغیب، سید محمد هاشم بن سید عبدالحسین

سيد محمدهاشم دستغيب

نام پدر عبدالحسین
متولد 1320 ش
محل تولد شیراز
رحلت 1390
اساتید امام خمينى

آيت‌الله سيد عبدالحسين دستغيب

برخی آثار قلب سلیم

اخلاق اسلامی (دستغیب)

القصص العجيبة

کد مؤلف AUTHORCODE06798AUTHORCODEسيد محمدهاشم دستغيب (1320-1390)، استاد فقه و اصول،  تفسير و حكمت، فرزند شهيد محراب عبدالحسين دستغيب،

ولادت

در سال 1320 در شيراز متولد شد.

تحصیلات

هم‌زمان با تحصيلات دبستانى و دبيرستانى، تحصيلات مقدمات و سطح را در زادگاه خود گذرانيد و از محضر پدرش و ديگر اساتيد كسب فيض كرد. وى سپس در قم و نجف اشرف از محضر امام خمينى(ره) و مراجع ديگر بهره‌مند شد.

در سال 1351 به شيراز مراجعت كرد و تدريس در مدرسه علميه حكيم دستغيب شيراز را عهده‌دار شد و به همراه پدر در مبارزات سياسى شركت داشت و بارها به زندان افتاد و تبعيد شد.

آيت‌الله دستغيب پس از شهادت پدر، در تكميل آثار ايشان، تصحيح، تنظيم و پاورقى آنها همت گماشت. وى همچنين چند سال تدريس معارف و تاريخ اسلام و فقه را در دانشگاه شيراز بر عهده داشت.

او در راه تأسيس مؤسسات مذهبى، خيريه و خدمت به انقلاب اسلامى فعاليت چشمگير داشت و علاوه بر تدريس سطح عالى و خارج فقه و اصول و تفسير و حكمت، بخش فرهنگى مسجد جامع شيراز را اداره مى‌كرد و دفتر امور شرعى ايشان مورد توجه همگان بود.

وفات

آيت‌الله سيد محمدهاشم دستغيب در روز یکشنبه 11 بهمن‌ماه 1390، در سن 70 سالگى درگذشت. پس از تشييع، در بارگاه مطهر حضرت مير محمد (شاهچراغ)، در جوار آرامگاه پدر بزرگوارش، شهيد محراب آيت‌الله سيد عبدالحسين دستغيب به خاک سپرده شد.

آثار

  1. على در قرآن؛
  2. قرآن و اهل‌بيت؛
  3. امامت و ولايت؛
  4. تفسير برگزيده آيات؛
  5. آشنايى با مبدأ؛
  6. ولايت فقيه؛
  7. يادواره شهيد آيت‌الله دستغيب؛

و...

منابع مقاله

خبرگزاری مهر

وابسته‌ها