دعوتی، میرمحمود

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
دعوتی، میر محمود
نام دعوتی، میر محمود
نام‎های دیگر دعوتی، مير محمود بن سيد عباس
نام پدر حاج سيد عباس داعى‌الاسلام دعوتى
متولد 1301 ش
محل تولد همدان
رحلت
اساتید سيد كاظم عصار

آقا ميرزامهدى آشتيانى

محمود شهابى

سيد حسن امامى

برخی آثار ‏کلمات قصار لعلي بن ابي‌طالب امیرالمؤمنین‌ عليه‌السلام: اندرزهاي نغز حضرت امیرالمؤمنین علي بن ابي‌طالب سلام‌الله‌عليه
کد مؤلف AUTHORCODE05550AUTHORCODE

دكتر مير محمود دعوتى (1301- همدان)، فرزند حاج سيد عباس داعى‌الاسلام دعوتى، به سال 1301 در همدان تولد يافت و در سن 10 سالگى به مدرسه رفت. تحصيلات مقدماتى را به فرانسه در مدرسه متوسطه آليانس همدان به سال 1318ش به پايان رسانيد.

مقدمات علوم قديمه صرف و نحو و معانى، منطق را به عربى در همدان نزد شيخ محمدعلى آزاد از سال 1321ش تلمذ نمود.

تحصيلات دبيرستانى را هم در مدرسه متوسطه آمريكائى به سال 1323ش تكميل و در ضمن فقه و اصول را در مدرسه آخوند و تفسير قرآن كريم را 6 سال نزد مرحوم آخوند ملاعلى تلمذ نمود،

سپس در تهران تحصيلات خود را در زبان‌هاى انگليسى و فرانسه در دانشكده ادبيات و دانشكده علوم تربيتى به سال 1326ش نزد دكتر لطفعلى صورت‌گر و دكتر فاطمه سياح و دكتر غلامحسين زيرك‌زاده و ساير استادان به پايان رسانيد و به اخذ دو گواهينامه ليسانس از دانشگاه تهران نائل آمد.

در ضمن دوره تحصيلات انگليسى انستيتو برتيش كانسيل را در سال 1328ش نزد مسترهيل و مستر بلوم فيلد با موفقيت به پايان رسانيد.

در دوران طلبگى در مدرسه شيخ عبدالحسين تهران بيتوته داشت و نزد استاد سيد كاظم عصار و فاضل تونى علوم قديمه را ادامه مى‌داد و در محضر استاد به حق ناطق مرحوم آقا ميرزامهدى آشتيانى حكمت و فلسفه را تلمذ نمود.

در اين هنگام كتاب راز طول عمر انسان را از فرانسه به فارسى ترجمه و مقاله‌اى در مجله خرد تحت عنوان سانتى مانتاليسم به چاپ رسانيد.

در سال 1325 به تدريس السنه خارجى در دبيرستان‌هاى دارالفنون و علميه تهران اشتغال ورزيد و بعدا رياست دبيرستان فخر رازى به وى محول گرديد. در سال 1353 پس از گذراندن دوره كارآموزى در محاكم عالى دادگسترى و امتحان اختبار به دريافت پروانه وكالت درجه 1، موفق شد و در كسوت وكلاى دادگسترى وارد گرديد.

دكتر دعوتى به تحقيق مطالعه در زمينه علوم و ادوار فقه معارف اسلامى دلبستگى بسيار دارد.

در دانشكده حقوق و علوم سياسى هم وارد شد و دوره 4 ساله حقوق اسلامى و ادوار فقه را نزد استاد محمد سنگلچى و دكتر سيد حسن امامى و دكتر سيد على شايگان و استاد محمود شهابى به سال 1347 تكميل و به اخذ ليسانس رشته قضائى نائل گرديد.

سپس براى حسن ختام در دانشكده الهيات وارد و دوره دكتراى الهيات و معارف اسلامى را نزد بديع‌الزمان فروزانفر و دكتر مهدى حائرى زاده و حسينعلى راشد دانشمند فاضل و ساير استادان به پايان رسانيد، مشاراليه مدت 30 سال مترجم رسمى و شاغل وزارت دادگسترى بود.

وابسته‌ها

کلمات قصار (میر محمود دعوتی)

قرآن مجید سوره حمد به 70 زبان

کلمات قصار لعلي بن ابي‌طالب امیرالمؤمنین‌ عليه‌السلام: اندرزهاي نغز حضرت امیرالمؤمنین علي بن ابي‌طالب سلام‌الله‌عليه

سیمای اسلام