دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم. مرکز فرهنگ و معارف قرآن. گروه پاسخ به پرسش‌ها و شبهات قرآنی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم. مرکز فرهنگ و معارف قرآن. گروه پاسخ به پرسش‌ها و شبهات قرآنی
نام دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم. مرکز فرهنگ و معارف قرآن. گروه پاسخ به پرسش‌ها و شبهات قرآنی
نام سابق گروه پاسخ به پرسش‎ها و شبهات قرآنی
وضعیت حقوقی
هدف
رئیس
بنیانگذاری
وبگاه
کد مؤلف AUTHORCODE22072AUTHORCODE


گروه پاسخ به پرسش‎ها و شبهات قرآنی، یکی از واحدهای وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی است که در سال 1377 با هدف پاسخ‎گویی به پرسش‎های قرآنی کار خود را آغاز کرده است.

معرفی

گروه پاسخ به پرسش‎های قرآنی مرکز فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبلیغات اسلامی، یکی از واحدهای برخاسته از حوزه علمیه، در سال 1377 با هدف پاسخ‎گویی به پرسش‎های قرآنی کار خود را آغاز کرد. حاصل تلاش این گروه، پاسخ‎دهی به بیش از 55000 پرسش در زمانی کمتر از هفت سال است. تنوع و گستردگی پرسش‎ها که از حدود دویست شهر از سراسر کشور ارسال شده است، رابطه مطلوب این مرکز با قشرهای مختلف جامعه اسلامی را نوید می‎دهد[۱].

این تلاش صادقانه که به گسترش و تداوم ارتباط صمیمی و پرثمر، میان حوزویان و آحاد مردم انجامیده، حاصل سفارش‎های مؤکد مقام معظم رهبری، مراجع تقلید و مسئولان بلندپایه نظام جمهوری اسلامی ایران است[۲].

ازآنجاکه این پرسش‎ها از متن جامعه برخاسته و می‎تواند نمایانگر شبهات و پرسش‎های اعتقادی رایج عصر ما باشد، گروه پاسخ به پرسش‎ها و شبهات قرآنی تصمیم گرفت، این پرسش‎ها را در مجموعه‎های موضوعی و صنفی مستقل چاپ و منتشر کرده و در دسترس جویندگان حقایق دینی قرار دهد. این وظیفه به‎عهده گروه پاسخ به پرسش‎ها و شبهات قرآنی واگذار شد. در گام اول، دوازده طرح مستقل با عنوان مشترک پرسمان قرآنی در دستور کار واحد قرار گرفت و کار پس از تدوین آیین‎نامه اجرایی طرح‎ها و شناسایی محققان شایسته آغاز شد. در این خصوص نکته‎هایی قابل توجه است:

 1. اختلاف سطح علمی، تفاوت‎های سنی و تنوع فرهنگی پرسشگران، محققان را ملزم می‎ساخت که پاسخ‎ها را با توجه به ویژگی‎های پرسشگر، سامان دهند؛ گاه با زبانی ساده و بیانی عامیانه، پاسخ، فهم‎پذیر شده و زمانی با بیان علمی تخصصی، بلاغت و مطلوبیت پاسخ فراهم می‎شد. بااین‎حال، در تدوین این مجموعه سعی بر این بوده، پاسخ‎ها تا حد امکان یک‎دست شود.
 2. وصول به نظمی کاملاً منطقی و تدوینی آرمانی، با توجه به اهداف این مجموعه، کاری بس دشوار می‎نمود که این مهم با حساسیت فراوان و جلسه‎های متعدد کارشناسی از سوی این مرکز پیگیری و تا حد ممکن تأمین شد.
 3. افزون بر پاسخ‎گویی به شبهات و پرسش‎های گسترده، از اهداف دیگر تدوین این مجموعه، ارائه گزارشی از تلاش محققان، برای راهیابی به پاسخی گویا و منطقی با سطح علمی، ویژگی‎های سنی، فضای روحی و نیازهای عاطفی پرسشگر است.
 4. ممکن است مستند یا متن ارجاعی برخی پاسخ‎ها در نگاه فرزانگان و استادان، با کاستی‎هایی همراه باشد. این ملاحظات اغلب از نگاه ناظران علمی گروه یادشده نیز دور نمانده، اما با توجه به سطح مخاطبان و اصولی که می‎بایست در پاسخ‎دهی رعایت شود، این پاسخ‎ها برای ارسال به پرسشگر و نیز انتشار آن برای عموم، مناسب ارزیابی شده است.
 5. عطوفت، شیوایی، اتقان، سادگی، اختصار، استناد و نیز ارجاع پرسشگر به نوشته‎های فهم‎پذیر و در دسترس، اصول مورد توجه این گروه در مسیر شکل‎گیری این پاسخ‎هاست[۳].

این گروه در سال جاری به 3400 پرسش کتبی و 500 پرسش اینترنتی و دست‎کم به 3500 پرسش تلفنی پاسخ داده است. افزون بر موارد فوق، در این مدت محققان گروه به‎صورت حضوری در مراکز آموزشی و علمی مانند سراج منیر کاشان، ‎سپاه پاسداران و دیگر مراکز به پرسش‎های حاضران پاسخ داده‎اند. همکاری با رادیو معارف، رادیو قرآن، سیمای قرآن و‎ حضور یک ماهه با ده نفر همکار پاسخ‎گو در نمایشگاه بین‎المللی قرآن در قالب چهار کارگروه تخصصی و نیز چاپ و نشر چند جلد از پرسمان‎های قرآنی، مانند: «سر سفره خدا»، «با بهار دل‎ها» و «برایم از قرآن بگو»، از مهم‎ترین فعالیت‎های این گروه در سال جاری بوده است[۴].

فعالیت‎های این گروه در پاسخ‎گویی به پرسش‎های قرآنی که به دو صورت کتبی و تلفنی است، محدود نمی‎شود، بلکه در بخش‎های دیگر که مرتبط به حوزه کاری و اهداف مرکز است نیز فعالیت داشته که از آن جمله می‎توان به تهیه طرح آموزش مکاتبه‎ای مفاهیم قرآن و طرح خادمان قرآن اشاره کرد. از دیگر فعالیت‎های این گروه در این مدت، حضور کارشناسان واحد در آموزشگاه‎های قم جهت پاسخ‎دهی به سؤالات قرآنی دانش‎آموزان بود که می‎توان آن را از فعالیت‎های مهم و تأثیرگذار واحد دانست. همچنین از دیگر برنامه‎های انجام‎شده می‎توان به اجرای برنامه پاسخ به سؤالات در صدای مرکز قم و رادیو معارف و دیگر مراکز و همکاری با مراکز تحقیقاتی و برخی نشریات و روزنامه‎ها از جمله روزنامه کیهان، خراسان و... و مجلات پیام زن، گلستان قرآن، فرهنگ کوثر و پیام آستانه، پاسدار اسلام، صدای عدالت، مجله یاس و... جهت چاپ پرسش‎ها و پاسخ‎ها اشاره کرد[۵].

این گروه در حوزه نرم‎افزاری و ارتقای کمی و کیفی ارائه پاسخ‎های آماده، اقدام به تهیه نرم‎افزار پاسخ به پرسش‎های قرآنی نموده است که تاکنون ده‎ها هزار پرسش‎ و پاسخ‎ در آن وارد شده و هم‎اکنون مراحل آزمایشی خود را جهت ارائه به هم‎وطنان طی می‎کند. همچنین برای ارائه پرسش‎ها و پاسخ‎های قرآنی در پایگاه اینترنتی مرکز و پایگاه ویژه این گروه اقداماتی انجام شده است که به‎زودی بیشتر این پرسش و پاسخ‎های قابل ارائه که حدود 40000 پرسش و پاسخ است، در اختیار عموم کاربران قرار می‎گیرد. در راستای همکاری واحد پاسخ به پرسش‎ها با واحد پاسخ به شبهات، وبلاگ‎هایی برای اعضای هیئت علمی و ناظران ساخته شده است تا با مراجعه به سایت‎ها و وبلاگ‎های حاوی شبهه و مطالعه آنها، پاسخ کامل و مناسبی برای آن شبهه تهیه و در وبلاگ قرار دهند. اسامی وبلاگ‎ها عبارت است از: توحید ناب، علوم قرآنی، عصمت، حقوق زن، عدل الهی، اخلاق و عرفان و تاریخ قرآن. نشانی زیر دسترسی به وبلاگ‎های یادشده را فراهم کرده است: لینکستان فرقان. http://link623.persianblog.com به‎منظور استفاده عموم هم‎وطنان از پاسخ‎های ارسال‎شده برای پرسشگران، طرح‎هایی در قالب پرسمان‎های موضوعی توسط واحد پژوهش‎های نوین ارائه گردیده که واحد پاسخ به پرسش‎های قرآنی، مقدمات اجرای طرح را فراهم نموده است. عناوین برخی از این پرسمان‎های موضوعی چاپ‎شده و نیز آماده نشر عبارتند از: پرسمان علوم قرآنی، پرسمان قرائت قرآن، پرسمان معاد در قرآن، پرسمان نماز در قرآن، پرسمان قرآنی کودک، پرسمان قرآنی جوان، پرسمان قرآنی نوجوان، پرسمان امام حسین(ع) در قرآن، پرسمان قرآنی نبوت[۶].

پانویس

 1. ر.ک: مرکز اطلاع‎رسانی غدیر
 2. ر.ک: همان
 3. ر.ک: همان
 4. ر.ک: پرسمان قرآن
 5. ر.ک: همان
 6. ر.ک: همان

منابع مقاله

 1. مرکز اطلاع‎رسانی غدیر، به آدرس اینترنتی:
  http://www.ghadeer.org/Book/593
 2. پایگاه اطلاع‎رسانی «پرسمان قرآن»، به آدرس اینترنتی:

http://www.porsemanequran.com/node/799