دلیل تحریر الوسیلة (کتاب الخمس)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
دليل تحرير الوسيلة (الخمس)
NUR56788J1.jpg
پدیدآوران

سیفی مازندرانی، علی‌اکبر (شارح)

موسوی خمینی، سید روح‌الله (نویسنده)
عنوان‌های دیگر تحرير الوسيلة. برگزيده. شرح
ناشر مؤسسة تنظيم و نشر آثار الإمام الخميني (قدس سره)
مکان نشر ايران - قم
سال نشر 1430ق
چاپ 2
شابک964-335-130-0
موضوع

خميني، روح الله، رهبر انقلاب و بنيان گذار جمهوري اسلامى ايران، 1279 - 1368. تحرير الوسيله - نقد و تفسير

فقه جعفري - رساله عمليه

خمس
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏1430 /خ8 ت30235 183/9 BP
نورلایب مشاهده


دليل تحرير الوسيلة؛ كتاب الخمس، شرح علی‌اکبر سيفى مازندرانى (متولد 1335ش) بر باب خمس كتاب تحرير الوسيلة امام خمينى(ره) است. این اثر به زبان عربى و در موضوع فقه استدلالى تأليف گرديده است.

کتاب مشتمل بر مقدمه ناشر، مقدمه نویسنده، مباحث کتاب خمس و انفال است.

شارح در مقدمه‌اش شیوه خود در نگارش کتاب را در شش شماره توضیح داده است؛ از جمله این‌که تحقیق فروع مهم کتاب ابتدا به تتبع آراء فقها و تحریر اقوال ایشان به‌ویژه قدما و فحول متأخرین و معاصرین و تعیین قول مشهور و اشهر پرداخته است. همچنین اقوال ایشان را بر اساس اختلافات بینشان ترتیب داده است[۱]‏.

وی معتقد است که زکات و خمس از جهت عدم جواز تصرف در عین متعلقشان پیش از ادای آنها به صاحبانشان، مشترک هستند؛ مگر آنکه قیمت آن دو پرداخت شود. البته در باب زکات نصوص عزل دلالت بر جواز تصرف در مال زکوی بعد از کنار گذاشتن مقداری که زکات به آن تعلق گرفته دارد؛ به‌شرط آنکه قصد قطعی بر دفع آن داشته باشد اما مثل این در باب خمس وارد نشده است[۲]‏.

سیفی مازندرانی در بخش دیگری از مطالب کتاب می‌نویسد: بنی‌هاشم بنا بر قول مشهور منحصر در فرزندان عبدالمطلب هستند؛ چراکه با توجه به انتقال نور نبوت از هاشم به عبدالمطلب نه به سایر اولادش، ذریه هاشم منحصر در نسل عبدالمطلب است. در تعدادی از اخبار نیز به این موضوع تصریح شده است؛ به‌عنوان نمونه در صحیحه محمد بن مسلم و ابو بصیر و زراره از امام باقر و صادق(ع) از نبی اکرم(ص) چنین نقل شده که فرمود: «صدقه بر فرزندان عبدالمطلب حلال نیست»[۳]‏.

فهرست مطالب در انتهای کتاب ذکر شده است.

پانویس

  1. ر.ک: مقدمه نویسنده، ص8
  2. ر.ک: متن کتاب، ص293
  3. ر.ک: متن کتاب، ص426

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.


وابسته‌ها