دمشقی باعونی شافعی، محمد بن احمد

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
دمشقی باعونی شافعی، محمد بن احمد
نام دمشقی باعونی شافعی، محمد بن احمد
نام‎های دیگر دم‍ش‍ق‍ی‌ ب‍اع‍ون‍ی‌، م‍ح‍م‍د ب‍ن‌ اح‍م‍د

ب‍اع‍ون‍ی‌، ش‍م‍س‌ال‍دی‍ن‌ اب‍وال‍ب‍رک‍ات‌ م‍ح‍م‍د

ب‍اغ‍ن‍وی‌، م‍ح‍م‍د ب‍ن‌ اح‍م‍د

ب‍اغ‍ن‍وی‌ دم‍ش‍ق‍ی‌، ش‍م‍س‌ال‍دی‍ن‌ م‍ح‍م‍د

نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت 871 ق
اساتید
برخی آثار ‏جواهر المطالب فی مناقب الامام علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام
کد مؤلف AUTHORCODE01364AUTHORCODE

شمس‌الدين، محمد بن احمد بن ناصر بن خليفه باعونى دمشقى به سال 780 در دمشق زاده شد. باعونى نسبت به «باعون» از روستاهاى منطقه «عجلون» در شرق اردن دارد. باعونى نسبت مشتركى براى اعضاى خاندانى شافعى مذهب در صَفَد بود كه حدود يك قرن از اواسط سده نهم قمرى در جايگاههاى مختلف فرهنگى درخشيدند.

وى با آنكه سنى مذهب است به على عليه‌السلام و فرزندانش علاقه زيادى دارد و در كتابش جواهر المطالب رواياتى گاه افراطى در فضيلت آن حضرت نقل مى‌كند. در عين حال او سعى دارد ميان صحابه نخست روابطى خوب نشان دهد. او ترتيب افضليت خلفا را به همان صورتى كه به خلافت رسيده‌اند مى‌داند ولى به اختلافات آنان و از جمله برخى درگيرى‌ها به ويژه در زمان عثمان اشاره مى‌كند.

باعونى ذوق ادبى داشت و از همين رو سيره نبوى نوشته مغلطاى را به نظم كشيد و نامش را «منحة اللبيب فى نظم سيرة الحبيب» ناميد. او شافعى مذهب بود و مرگش در رمضان سال 871 روى داد. محسن امين وى را شيعه می‌داند كه اظهار مذهب شافعى می‌کرده است اما اين مطلب صحيح به نظر نمى رسد.

آثار

باعونى نوشته‌هايى چند از خود به يادگار گذاشت كه برخى از آنها عبارتند از: منحة اللبيب فى نظم سيرة الحبيب، تحفة الظرفاء فى تاريخ الملوك و الخلفاء (ارجوزه) كه چاپ شده، ينابيع الاحزان و جواهر المطالب.


وابسته‌ها

جواهر المطالب في مناقب الإمام علي بن أبي‌طالب عليهما‌السلام