دوبد، کلمنت اوگاستس

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
دوبد، کلمنت اوگاستس
نام دوبد، کلمنت اوگاستس
نام‎های دیگر بارون دوبد

بد، کلمنت اوگوستوس

بارن دوبد

نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE6910AUTHORCODE

بارون كلمنت اوگوستوس دوبد، سياح روسى است كه در سال 1840م1219/ق به مناطق لرستان و خرم آباد سفر كرده و شرح سفر خود را در كتابى تحت عنوان «سفرنامه لرستان و خوزستان» ارائه كرده است. «بارون دوبد» كه نام كاملش بارون كلمنت اوگوستوس دوبد مى‌باشد از نمايندگان روس در ايران بوده و در سمت نائب اول سفارت روس در تهران خدمت مى‌كرده است.

او شخصى تحصيل كرده و علاقه‌مند به تاريخ و تمدن شرق بوده و در انجمنهاى بين‌المللى نيز عضويت داشته است. او با استفاده از نفوذش در دولت روسيه به سفر در ايران پرداخته و مناطق ديگرى از جمله گرگان /خراسان/کرمانشاه/همدان و فارس مسافرت كرده و اين مناطق را از نزدیک بازديد نموده است.

بارون دوبد همواره در زمان مأموريتش در ايران به صراحت ابراز مى‌كرد كه آرزو دارم آثار باستانى تخت جمشيد كه شهره آفاق است از نزدیک بازديد نمايم كه نهايتاً در تاريخ 1840م مقدمات سفر به مناطق مورد نظرش و همچنين منطقه جنوب ايران و ناحيه تمدن باستانى عيلام فراهم مى‌گردد.

مسير سفر بارون دوبد از تهران به سمت قم، كاشان، اصفهان، شيراز و كازرون بوده و سپس از كازرون به بهبهان، باغ ملك، مالمير، شوشتر و دزفول رفته و نهايتاً از مسير دزفول به خرم آباد و بروجرد مى‌آيد. او در طى سفر خود به آثار سياحان و مورخان پيش از خود استناد مى‌نمايد.

آثار

سفرنامه لرستان و خوزستان.


وابسته‌ها

سفرنامه لرستان و خوزستان، محمد حسین آریا